به گزارش صبح مشرق، حسن فعال در نشست خبری در محل سازمان حج و زیارت با اشاره به صدور ویزای اربعین در دفتر کنسولی موقت عراق در شهر رشت اظهار کرد: اخذ روادید اربعین صرفاً باید از طریق ثبت‌نام در سامانه سماح (https://samah.haj.ir) انجام شود.

وی تصریح کرد: طبق گزارش­های واصله اخیراً مجموعه­های غیر­مجازِ فرصت‌طلب اقدام به جمع‌آوری مدارک به بهانه اخذ ویزا برای مردم عزیز در استان‌های مختلف کرده­اند و موارد متعددی از جعل، سوء­استفاده و کلاه‌برداری گزارش‌شده است.

مدیر حج و زیارت استان گیلان با اشاره به  اهداف طراحی سامانه سماح بیان کرد: مدیریت متمرکز اطلاعات موردنیاز دستگاه‌های مسئول در بستر یکپارچه، تسهیل و تسریع در فرآیند ثبت‌نام و دریافت روادید و جلوگیری از فعالیت افراد غیرمجاز و ارائه خدمات توسط دستگاه‌های همکار (بیمه، هلال‌احمر و …) به متقاضیان از مهم‌ترین اهداف طراحی سامانه سماح است.

وی بابیان اینکه امکان ثبت‌نام انفرادی در سامانه سماح وجود دارد گفت: آن دسته از افرادی که در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند از مزایای تسهیل درروند پرداخت هزینه‌های ارزی به‌صورت ریالی از طریق کارت‌بانکی و به‌صورت سیستمی و پوشش بیمه‌ای کامل با سقف تعهد بیمه مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برخوردار می‌شوند.

فعال با اشاره به برگزاری نشست توجیهی مدیران دفاتر زیارتی در خصوص سامانه سماح   تصریح کرد: انتخاب دفتر خدمات زیارتی موردنظر جهت تحویل مدارک توسط زائرین در هنگام ثبت‌نام، انتخاب تاریخ رفت‌وبرگشت و تعیین مرز خروجی و انتخاب خدمات موردنظر (ویزا، بیمه، هلال‌احمر، پارکینگ و…) ازجمله مواردی است که در هنگام ثبت‌نام در سامانه موردنظر است.

وی با تأکید بر اینکه  بر اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین کشور تنها افرادی می‌توانند ویزای اربعین دریافت و از مرز خارج شوند که در سامانه سماح ثبت‌نام کرده باشند افزود: با توجه به اینکه هم‌زمان با ثبت‌نام در سامانه سماح مرز خروجی زائران بر اساس سهمیه تعیین‌شده مشخص می‌شود بنابراین بدون هرگونه معطلی زائران می‌توانند از مرز خارج گردند.

مدیر حج و زیارت استان گیلان با اشاره به اینکه پرداخت هزینه‌های سفر توسط زائرین انتخابی در سامانه سماح انجام می‌شود گفت: در صورت انصراف با مراجعه به بانک ملی نسبت به دریافت وجه اقدام می‌گردد.

وی با اعلام اینکه ثبت‌نام در سامانه سماح تا نیمه اول آبان ماه ادامه خواهد داشت بیان کرد: مهم‌ترین مزایای شهروندان گیلانی دریافت ویزا در استان بدون تحمیل هزینه‌های جانبی است.

فعال به انجام پروازهای هوایی در زمان اربعین اشاره کرد و گفت: پروازهای اربعین در ایام اربعین حسینی نیز دایر است و زائرین مشتاق می‌توانند جهت اعزام هوایی به دفاتر زیارتی مراجعه و نسبت به تهیه بلیط اقدام کند.

مدیر حج و زیارت استان گیلان افزود: سایت مدیریت حج و زیارت استان گیلان به آدرس:  gilan.haj.ir جهت اطلاع از آخرین خبرهای سازمان و همچنین شماره تلفن‌های ۳۳۶۶۴۴۲۸‏- ۳۳۶۶۴۴۲۷ این مدیریت جهت هرگونه سؤال و هماهنگی لازم جهت اطلاع مردم شریف استان گیلان اعلام می‌شود.

انتهای پیام/