به گزارش صبح مشرق، سیدکاظم دلخوش اظهار داشت: بانک مرکزی در مدیریت صحیح بازار طلا و ارز کوتاهی‌های زیادی را مرتکب شده و اقدامات اخیرش نیز جهت سر و سامان بخشیدن به این آشفته بازار داخلی نمی‌تواند تاثیر مطلوبی داشته باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اقدامات و طرح‌های اخیر بانک مرکزی بسیار دیرهنگام و درست زمانی که بازار در آشفتگی کامل به سر می‌برد شروع شده و به عقیده بنده قادر نیست توازن مثبت و مورد انتظاری را ایجاد کند.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس ابراز داشت: مشکلات بازار ارز کشور می‌تواند ناشی از عوامل متعددی باشد که آغاز سال نو میلادی، نزدیک شدن به ایام نوروز در کشور، برجام و نوع برخورد آمریکا و دول اروپایی با اقتصاد ایران از جمله آن‌ها است.

دلخوش به بحث نظارت و کنترل و اهمیت آن اشاره کرد و بیان داشت: عدم کنترل صحیح دستگاه‌های مسئول و در راس آن‌ها بانک مرکزی و صادرات و واردات کالا به داخل کشور موجب بروز تغییرات شدید و ناگهانی در بازار ارز کشور شد و آن را از توازن خارج کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد: فضای روانی حاکم بر جامعه نیز یکی از عواملی است که می‌تواند در تعیین شرایط بازار طلا و ارز دخیل باشد به نحوی که برخی افراد با سوءاستفاده از شرایط و تنها برای منافع شخصی خود باعث خارج شدن بازار از حالت عادی می‌شوند.

دلخوش با اشاره به مسئولیت خطیر بانک مرکزی نیز بیان داشت: به اعتقاد بنده در شرایطی که بانک مرکزی قادر به تک نرخی کردن ارز نیست حداقل باید با اعمال نظارت‌های دقیق و ارائه راهکارهای به‌موقع سعی کند توازن مثبت و قابل قبولی را جهت کاهش تنش در بازار ایجاد کند.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس اظهار داشت: بانک مرکزی تاکنون عملکرد خوبی در این مورد نداشته است و به اعتقاد بنده طرح‌ها و مکانیزم‌هایی که هم اکنون برای ساماندهی بازار طلا و ارز کشور در دست اجرا دارد نیز قادر به حل و فصل مشکلات پیش رو نیست.

انتهای پیام/تسنیم*