جهانبخش محبی‌نیا نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی نوبت عصر امروز (شنبه ۲۵ دی) مجلس در جریان بررسی ماده ۹۵ ارجاعی لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور در اخطار قانون اساسی با تأکید بر اینکه «در بند الف ماده ۹۵ که ناظر به سیاستگذاری در زمینه آسیب های اجتماعی است، نقش مجلس به شکل واضحی تضعیف شده است»، گفت: با تشکیل «شورایعالی اجتماعی»، سیاست‌گذاری و هماهنگی برنامه‌ها و نظارت بر عملکرد تمامی دستگاه‌های اجرایی در اختیار این شورا گذاشته می‌شود اما این اقدام با اصول ۱۱۰ که ناظر به وظایف و اختیارات رهبری است و اصل ۶۰ که اشاره به اعمال قوه مجریه از طریق دولت دارد و اصل ۵۷ که درباره اعمال قوه قضائیه از طریق دادگستری است، مغایرت دارد.

نماینده مردم میاندوآب در مجلس ادامه داد: مسئله نگران‌کننده، تصویب وظایف شورایعالی اجتماعی توسط شورایعالی انقلاب فرهنگی است در حالی که این متن مخالف صریح اصل ۵۸ قانون اساسی است چرا که این اصل می‌گوید: اعمال قوه مقننه از طریق مجلس است.

وی با بیان اینکه با وجود نقش مثبت و بسیار تأثیرگذار مجلس در نظام جمهوری اسلامی چه نیازی به مصوبه برخی از شوراها است در حالی که آنها باید وظایف خود را انجام دهند، گفت: باید مراقبت و مواظبت کرد که مبادا این نوع توسعه‌طلبی‌ها گسترش پیدا کرده و باز هم مشاهده شود.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با وارد دانستن اخطار محبی‌نیا گفت: مسئله سیاست‌گذاری در اخطار شما درست است چراکه شورای مذکور نمی‌تواند سیاست‌گذاری کند؛ در واقع سیاست‌گذاری باید از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس و در برخی موارد توسط خود شورای انقلاب فرهنگی صورت بگیرد و اینکه باید کل وظایف فوق را به مجلس واگذار می‌کردند، مورد تأیید است چراکه مسلماً اینگونه بهتر بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بررسی آسیب‌های اجتماعی طی ۳ جلسه در محضر مقام معظم رهبری مورد کنکاش قرار گرفت و از آنجا که ایشان نسبت به این موضوعات بسیار حساس بودند وقت مناسبی به این بررسی‌ها اختصاص دادند.

لاریجانی افزود: در این جلسات بحث‌های زیادی شد که بخشی از آن بحث‌ها و نظرات رهبری در برنامه ششم آمده ضمن آنکه تقریباً نمایندگان ۳۰ نهاد در این جلسات حضور داشتند، همچنین رهبری انتظار انجام وظایف در خصوص آسیب‌های اجتماعی را از سوی تمامی قوا داشتند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: همچنین در این جلسات تصویب وظایف شورایعالی اجتماعی و همچنین سازمان اجتماعی در شورایعالی انقلاب فرهنگی، مورد بحث قرار گرفت. البته مهم عملیاتی شدن بحث‌های صورت گرفته در محضر رهبری در این قانون است؛ مثلا باید بدانیم می‌خواهیم برای کودکان خیابانی چه کنیم و یا برای کاهش نرخ طلاق چه باید کرد.

وی در پایان گفت: به نظرم توصیه‌های مقام معظم رهبری در آن جلسات سبب شده که شورا به موضوع ورود کرده و به آن بپردازد در حالی که می‌شد از طریق مجلس نیز انجام شود./تسنیم