به گزارش خبرگزاری صبح مشرق از رشت، رئیس کمیسیون بهداشت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت شامگاه شنبه در ابتدای هشتاد و چهارمین جلسه این کمیسیون در ساختمان شورا واقع در خیابان سعدی با تبریک پیشاپیش میلاد امام حسن مجتبی (ع) اظهار کرد: مناسب‌سازی محیط شهری به‌منظور تسهیل محیط زندگی برای معلولین، سالمندان در دستور کار شهرداری رشت قرار دارد و بارها در این کمیسیون مورد تأکید واقع‌شده است.

فاطمه شیرزاد به نصب برخی از وسایل ورزشی، تفریحی مخصوص معلولین در پارک‌های سطح رشت اشاره کرد و گفت: افزایش ست ورزشی مخصوص معلولین و آماده‌سازی محیط شهری جزو مطالبات جامعه معلولین و سالمندان رشت است و اجرای اصلاحات بر اساس معیارهای شهرسازی باید در اولویت باشد.

وی با بیان اینکه طرح جامع مناسب‌سازی محیط شهری می‌تواند دراین‌باره راهگشا باشد تصریح کرد: کف‌پوش‌های زردرنگ که مختص روشندلان است با سرعت خوبی در رشت در حال اجراشدن است و یقیناً تا حدودی از مشکلات این افراد می‌کاهد.

رئیس کمیسیون بهداشت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت با اشاره به اجرای طرح‌های سه‌بعدی در مسیرهای پرتردد شهر رشت افزود: این مهم باهدف زیباسازی و ایجاد نشاط در شهر رشت انجام می‌شود.

شیرزاد با اشاره به پویش (هم رکاب شو) در ۲۹ اردیبهشت بیان کرد: این پویش در راستای توجه دادن به‌روز جهانی رفتن به محل کار با دوچرخه شکل‌گرفته است و می‌تواند در کاهش حجم ترافیک در شهر بسیار مؤثر باشد.

وی به اتفاقاتی که اخیراً پیرامون محل نگهداری از سگ‌های بلا صاحب رشت در اطراف کارخانه کودآلی رخ‌داده است اشاره کرد و گفت: بارها دراین‌باره به سازمان پسماند شهرداری رشت تذکر داده‌شده و در حال حاضر مدیریت سازمان باید پاسخگو باشد.

فرهنگ‌سازی بحث مغفول مانده در مناسب‌سازی است

عضو کمیسیون بهداشت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مناسب‌سازی محیط شهری باید در قالب یک طرح جامع با تشکیل کارگروه مشترک مابین بهزیستی و شهرداری رشت انجام شود اظهار کرد: فرهنگ‌سازی بحث مغفول مانده در مناسب‌سازی محیط شهری برای جامعه معلولین و سالمندان است.

بهراد ذاکری با تأکید به تدوین طرح جامع مناسب‌سازی محیط شهری افزود: این مهم باید در دستور کار شهرداری رشت قرار بگیرد.

وی به ۲۹ اردیبهشت (روز جهانی رفتن به محل کار با دوچرخه)  اشاره کرد و گفت: باید دراین‌باره، برنامه‌ریزی‌های اساسی انجام تا از بروز هرگونه حوادث رانندگی جلوگیری شود.

ذاکری با ابراز گلایه از وضعیت نامناسب  آسفالت در برخی از مناطق شهر رشت بیان کرد: متأسفانه در برخی از خیابان‌های اصلی شهر رشت شاهد چاله‌های عمیقی هستیم که از آن جمله می‌توانیم به محله کویخ اشاره کرد.

وی با اشاره به فیلم منتشرشده پیرامون محل نگهداری از سگ‌های بلا صاحب در جنب کارخانه کودالی شهرداری رشت خاطرنشان کرد: با مراجعه به این محل، با وضعیت نامناسب نگهداری از سگ‌های بلا صاحب مواجه شده و چندین لاشه سگ در داخل محدوده فنس کشی شده نگهداری سگ‌ها مشاهده کردیم.

ذاکری به بیانیه انتشاریافته از سوی سازمان پسماند شهرداری رشت پیرامون محل نگهداری از سگ‌های بلا صاحب اشاره کرد و گفت: سازمان پسماند دراین‌باره بیانیه‌ای سراسر دروغ منتشر کرده و متأسفانه سرنوشت چند قلاده سگ دیگر که از وضعیت جسمانی بسیار نامناسبی برخوردار بودند نیز نامعلوم است.

عضو کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت با تأکید بر اینکه انسان‌ها نباید به‌موجب قدرت، دیگر موجودات را مورد آزار و اذیت قرار بدهند تصریح کرد: سازمان پسماند شهرداری رشت به‌جای عذرخواهی از مردم به‌واسطه این رفتار ظالمانه با حیوانات، بیانیه‌ای سراسر دروغ در فضای مجازی انتشار داده و به‌عنوان ناظر سازمان پسماند از این بابت  شرمنده شهروندان بوده و عذرخواهی می‌کنم.

ذاکری با تأکید بر اینکه مسؤولیت ساماندهی سگ‌های بلا صاحب در رشت را بر عهده می‌گیرم گفت: با موافقت رئیس و اعضای کمیسیون بهداشت شورای رشت این مسؤولیت را بر عهده می‌گیرم و به‌زودی جلسات مربوط به این مبحث را برگزار می‌کنم.

عدم تأمین اعتبار سازمان‌های شهرداری را با مشکل مواجه کرده است

عضو دیگر کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت نیز با تبریک بیست و هفتم اردیبهشت مصادف با روز روابط عمومی با اشاره به مبحث مناسب‌سازی اظهار کرد: اقدامات شهرداری رشت در حوزه مناسب‌سازی محیط شهری قابل‌تقدیر است.

محمدحسن عاقل منش با بیان اینکه اقداماتی که پیرامون مقوله مناسب‌سازی انجام می‌شود چندمنظوره است افزود: با این اقدام کودکان خردسال و همچنین سالمندان نیز از فضای مناسب  بهره‌مند می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه قدردان اقدامات تشکل‌های حامی حیوانات در رشت هستیم گفت: متأسفانه مجموعه سازمان‌های شهرداری رشت در تأمین اعتبار موردنیاز به‌شدت با مشکل مواجه هستند و این موضوع بسیاری از اهداف و برنامه‌ها را به تأخیر انداخته و امیدواریم به‌زودی این مشکلات برطرف شود.

شهرداری رشت ترکیبی از مشکلات عدیده است

یکی دیگر از اعضای کمیسیون بهداشت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شهرداری رشت ترکیبی از مشکلات عدیده است اظهار کرد:  افراد با توجه به دغدغه‌های خود انتظارات مشخصی دارند.

فرهام زاهد با بیان اینکه عملکرد شورای رشت رافع مسؤولیت سازمان پسماند شهرداری نیست افزود: همان‌طور که نیروهای مجموعه‌های مختلف شهرداری رشت پیرامون حقوق معوقه و غیره، دغدغه‌های خود را با اعضای شورا مطرح می‌کنند سازمان پسماند نیز می‌توانست مشکلات خود را با اعضای شورا مطرح کند.

وی با تأکید بر اینکه انتظار می‌رود این جلسه در راستای رفع مشکل سگ‌های بلا صاحب برگزار شود گفت: بهراد ذاکری به‌عنوان عضو شورای رشت وظیفه نظارتی خود را درباره موضوع سگ‌های بلا صاحب انجام داده و متأسفانه فضای برخی از رسانه‌ها به دلیل عملکرد بد مسؤولین مسموم است.

اصلاح ورودی پارک‌ها جهت استفاده معلولین با ویلچر ابلاغ‌شده است

کارشناس معاونت شهرسازی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به برگزاری جلسات متعدد پیرامون مبحث مناسب‌سازی فضای شهری برای جامعه معلولین و سالمندان اظهار کرد: پارک‌های توحید، ملت، مفاخر و پارک شهر و همچنین خیابان‌های امام خمینی، شهدا، نامجو و مطهری به‌عنوان چهار پارک و مسیر پرتردد در سطح شهر شناسایی‌شده و قصد داریم ضوابط مناسب‌سازی در آن‌ها اجرایی شود.

ملیسا خزلی با بیان اینکه اصلاح ورودی پارک‌ها جهت استفاده معلولین با ویلچر و غیره به شهرداری‌های مناطق پنجگانه رشت ابلاغ‌شده است افزود: مناسب‌سازی نیازمند اختصاص اعتبار جداگانه نبوده و جزو ضوابطی است که باید در پروژه‌های در دست اجرا موردتوجه باشد.

نصب ست ورزشی مخصوص معلولین در پارک توحید

شهردار منطقه یک رشت نیز در جلسه کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت با اشاره به مبحث مناسب‌سازی محیط شهری اظهار کرد: در سال‌های گذشته متأسفانه مقوله مناسب‌سازی محیط شهری فراموش‌شده بود اما خوشبختانه چند سالی است که این مهم بسیار موردتوجه قرار دارد.

ناصر عطایی به اقدامات شهرداری منطقه یک رشت پیرامون موضوع مناسب‌سازی اشاره کرد و گفت: در قراردادهای منعقدشده در شهرداری منطقه یک مبحث مناسب‌سازی  موردتوجه قرار دارد و در محدوده پارک توحید رشت نیز نسبت به نصب ست ورزشی مخصوص معلولین، احداث سرویس بهداشتی مناسب و غیره اقدام شده است.

ساسان مهدی زاده شهردار منطقه پنج رشت نیز در این جلسه با اشاره به احداث سرویس بهداشتی‌های مناسب‌سازی شده در این منطقه اظهار کرد: در رمپ‌ها و پیاده‌روسازی‌ها به این مهم توجه شده است و سه پیمانکار پیاده‌روسازی در این منطقه به اجرای مناسب‌سازی الزام شده‌اند.

افزایش پارکینگ ویژه معلولین در رشت

مدیر ایمنی و مهندسی ترافیک شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به احداث رمپ در ایستگاه‌های خط اتوبوس شهر رشت اظهار کرد: یکسری پارکینگ‌هایی ویژه معلولین در سطح رشت ایجادشده و در تلاشیم تا این پارکینگ‌ها افزایش پیدا کند.

حسن هادی زاده به ۲۹ اردیبهشت مصادف با روز رفتن به محل کار با دوچرخه با عنوان (پویش هم رکاب شو) اشاره کرد و گفت: برای برخی از مسیرهای رشت در این روز برنامه‌ریزی‌هایی انجام‌شده است.

انیسه سروش مسؤول دبیرخانه ستاد مناسب‌سازی سازمان استانی نیز در این جلسه با اشاره به سند بازآفرینی شهر رشت اظهار کرد: ارائه طرح جامع پیرامون مناسب‌سازی محیط شهری جزو وظایف سازمان بهزیستی نبوده و این مهم باید در تمامی پروژه‌های عمرانی موردتوجه باشد.

شورای رشت به‌جای خودزنی نسبت به رفع مشکلات مساعدت کند

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه از اعضای شورای رشت انتظار داریم به‌جای خودزنی مدیران شهرداری، نسبت به رفع مشکلات مساعدت کنند اظهار کرد: انتظار می‌رفت به‌جای پخش فیلم مربوط به محل نگهداری سگ‌های بلا صاحب با بنده تماس می‌گرفتند تا در اسرع وقت مشکلات برطرف شود.

علیرضا حاجی پور با بیان اینکه اکثریت سگ‌های حاضر در آن محدوده مریض هستند افزود: دستگاه قضا بنده را به خاطر سگ گزیدگی یکی از شهروندان محاکمه کرد و امیدوارم در بیان هرگونه مطلبی انصاف را رعایت کنیم.

وی با تأکید بر اینکه سازمان پسماند شهرداری رشت بدون دریافت کمترین اعتباری درباره نگهداری از سگ‌های بلا صاحب در حال فعالیت است گفت: تاکنون ریالی از این بابت دریافت نکرده‌ایم.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری رشت با اشاره به اینکه احداث مکان مناسب به‌منظور نگهداری از سگ‌های بلا صاحب حدود دو میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تصریح کرد: تمام سعی خود را به‌منظور جذب این اعتبار به‌صورت دولتی به کار بسته‌ایم و معتقدم
عدم تمایل برخی از دامپزشکان در انعقاد قرارداد با سازمان پسماند پیرامون ساماندهی سگ‌های بلا صاحب نشان از وجود مافیایی دراین‌باره است.

حاجی پور با بیان اینکه دست هر فردی که بخواهد کمترین تعاملی درباره ساماندهی سگ‌های بلا صاحب با سازمان پسماند انجام بدهد را می‌بوسم گفت: درگیری با نگهبان، راه صحیحی برای کمک به رفع مشکل سگ‌های بلا صاحب در رشت نیست.

بی‌خبری عضو هیئت‌مدیره سازمان پسماند از نگهداری سگ‌های بلا صاحب

عضو هیئت‌مدیره سازمان پسماند شهرداری رشت نیز در این جلسه با انتقاد از نحوه نگهداری سگ‌های بلا صاحب توسط سازمان پسماند اظهار کرد: به‌عنوان عضو هیئت‌مدیره سازمان پسماند، از نگهداری سگ‌های بلا صاحب در آن محدوده بی‌اطلاع بودم.

پیمان بازدیدی با بیان اینکه یک ماه پیش به مدیریت سازمان پسماند دراین‌باره تذکر دادم افزود: وقتی بابت فقدان ظرف آب موردنیاز سگ‌ها با مدیریت پسماند شهرداری رشت تماس گرفتم به بنده گفت که سگ‌ها می‌توانند از چاله آب باران رفع تشنگی کنند.

وی با تأکید بر اینکه انسان‌ها اجازه دخالت در حکمت خدا ندارند گفت: با حضور در محل نگهداری سگ‌های بلا صاحب در جنب کارخانه کودآلی، چندین لاشه سگ مشاهده کردم که به‌واسطه فقدان غذا در آن محدوده توسط سگ‌های دیگر خورده شده بود.

بازدیدی با اشاره به اینکه معاون خدمات شهری شهرداری رشت نیز به‌عنوان یکی از اعضای هیئت‌مدیره پسماند شهرداری از راه‌اندازی این مکان بی‌اطلاع است افزود: متأسفانه شرایط نگهداری سگ‌های بلا صاحب در آن مکان بسیار نامناسب بوده و باید چاره‌ای اساسی در این بار اندیشیده شود.

به گزارش فارس، با توجه به اعتراضات مردمی پیرامون حضور سگ‌های بلا صاحب در محلات مختلف رشت و باهدف ساماندهی این سگ‌ها،  با موافقت رئیس و اعضای کمیسیون بهداشت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای رشت بهراد ذاکری عضو کمیسیون بهداشت شورای شهر به‌عنوان مسؤول کمیته ساماندهی و غربالگری سگ‌های بلا صاحب انتخاب شد.

همچنین مقرر شد وی هر هفته گزارشی از روند غربالگری سگ‌های بلا صاحب در رشت شامل پلاک‌کوبی، عقیم‌سازی، واکسیناسیون، ساخت سرپناه در داخل محوطه برای سگ‌ها به این کمیسیون ارسال و در مدت‌زمان کمتر از سه ماه مبحث ساماندهی سگ‌های بلا صاحب در رشت به اتمام و نتیجه برسد.

انتهای پیام/۱۳۰۰۹۷