محمود فتوحی در گفتگو با خبر نگار صبح مشرق گفت: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که از سوی مقام معظم رهبری اعلام شده است، دو بخش عمده داشت که در بخش اول دستاوردهای نظام در ۴۰ سال گذشته را شامل می‌شد و در بخش دوم راهبردها برای آینده کشور بیان شده است.

وی افزود: اگرچه این بیانیه آحاد ملت ایران را خطاب قرار داده اما در بخش اول آن دستاوردهای کشور طی ۴۰ سال در حوزه‌های مختلف از جمله پیشرفت‌های علم و فناوری بیان شده است.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه دستاورهای علمی ایران طی ۴۰ سال گذشته چشمگیر بوده است، افزود: طی سال‌های اخیر توانستیم به عنوان ۱۶ کشور دنیا در حوزه علم و فناوری شناخته شویم و در برخی از حوزه‌ها مانند نانو و سلول‌های بنیادی نیز رتبه‌های بسیار خوبی را کسب کردیم که این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است.

فتوحی خاطرنشان کرد: در بخش دوم این بیانیه توصیه‌هایی برای ورود به دهه پنجم در زمینه‌های مختلف ذکر شده که یکی از مهم‌ترین آنها نقش علم و فناوری است.

وی تاکید کرد: در این بیانیه توصیه شده که دانایی می‌تواند برای یک کشور توانایی بیاورد بنابراین کشور باید بیش از گذشته به علم و فناوری مجهز شود.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه دانشگاه‌ها نقش مؤثر و مهمی در این حوزه دارند، گفت: اگر توجه بهتری به دانشگاه‌ها و به خصوص در حوزه پژوهشی شود دانشگاه‌ها می‌توانند توصیه‌های رهبری را به منصه ظهور برسانند.

انتهای پیام/۱۳۹۸۰۰