شناسه خبر : 18719 | تاریخ انتشار :

حجتی: پیر هستیم اما پیرِ درست هستیم

وزیر جهاد کشاورزی در واکنش به وارداتچی بودن این وزارتخانه گفت: طراز تجاری بخش کشاورزی از ۸.۱ــ در سال ۹۲ اکنون به ۳.۵۹ میلیارد دلار رسیده است چرا به ما می‌گویند پیر، خسته یا وارداتچی؟ درست است که پیر شده‌ایم اما پیر درست هستیم.

به گزارش صبح مشرق، محمود حجتی در اولین همایش ملی مراکز جهاد کشاورزی دهستان در سالن جدید آمفی‌تئاتر وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: خوشحالیم که می‌توانیم در ساختمان خودمان اکنون صحبت کنیم.

وی خطاب به ۱۲۰۰ نفر از مروجین بخش کشاورزی که در این سالن حضور داشتند، افزود: شما مروجین امید آینده اداره کشاورزی کشور هستید و علی‌رغم محدودیت‌های موجود و نارسایی‌ها در خط مقدم تقویت بنیه اقتصادی و اشتغال کشور زحمت می‌کشید.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: موضوع خودکفایی گندم اراده و مشیت الهی است که با اسباب شما ایجاد شد و شما اراده الهی را محقق کردید.

حجتی تصریح کرد: امام دل در گروی آن داشت که نان تولیدی کشور خودمان را بخوریم اما زمانی که جشن خودکفایی گندم گرفتیم ایشان بین ما نبود.

وی ادامه داد: بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی امام(ره) آرزوهای بزرگی داشت اما شما به‌راحتی توانستید مشیت الهی در این بخش را محقق کنید و طراز تولید را تا ۱٫۵ میلیون تن مثبت کردید.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: ما همیشه دل در گروی آن داشتیم تا با نارسایی‌های موجود در بخش کشاورزی مواجه شویم و آن را برطرف کنیم و باید در نظر داشت که رضایتمندی‌ای که شما از فعالیت خود به دست می‌آورید با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.

حجتی خطاب به مروجین بخش کشاورزی گفت: فعالیت خود را به رضای خداوند گره بزنید و در دریای بیکران او رها شوید.

وی در ادامه با گلایه از اظهاراتی که در روزهای اخیر به دولت وارد شده است، گفت: در تلاطمات سیاسی که در روزهای اخیر مشاهده می‌شود قدرنشناسی‌ها و پایمال کردن‌هایی را شاهد هستیم که از طرف یک عده‌ای که زندگی آنها را نگاه می‌کنید چه بگویم (نامفهوم) این‌همه دروغ برای رسیدن از کجاست؟ چه اتهامات سنگین و چه نامردمی‌هایی را شاهد هستیم، خدا نکند این مسائل روی روح و روان شما تأثیر بگذارد و از فعالیت خود بازبمانید.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: خیلی نمی‌خواهم بگویم چه‌کار کرده‌ و چه‌کار نکرده‌ایم یا وضعیت دولت را چگونه تحویل گرفته و چگونه تحویل می‌دهیم اما اجازه دهید با شما درددل کنم.

حجتی ادامه داد: بخش کشاورزی کشور دارای سهم مشخصی در تولید کشور است و امروزه دنیا بخش کشاورزی را به‌عنوان صرفاً یک بخش اقتصادی نگاه نمی‌کنند و تحت هیچ شرایطی حمایتهای خود را از آن دریغ نمی‌کنند و جامعه کشاورزان مورد احترام هستند و شأن آنها نگه داشته می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: بخش کشاورزی به‌عنوان یک بخش مطرح امروز مطرح است به‌طوری که رئیس جمهور بارها در صحبت‌های خود به آن اشاره می‌کنند.

وی با بیان اینکه “به‌عنوان یک ناظر باید اشاره کنم که علی‌رغم همه محدودیت‌ها حمایت خوبی از بخش کشاورزی صورت گرفته است” گفت: در سالهای ۹۳، ۹۴ و ۹۵ از نظر مالی سالهای سختی پیشِ‌روی دولت بود و به‌عنوان یک فرد مطلع که همیشه در جریان امور بوده باید اشاره کنم که در سالهای ۹۴ و ۹۵ با بیشترین مشکلات مالی مواجه بوده‌ایم اما در بخش آب و خاک کشور بیشترین سرمایه‌گذاریها در این سال انجام شده که این امر به‌گواهی آمار، ارقام و سطح زیر کشت قابل مشاهده است.

حجتی خطاب به مسئولان حاضر در این مراسم اظهار کرد: هرچه می‌توانیم در بخش آب و خاک کار کنیم هزینه آن را ما تأمین می‌کنیم و نگاه دولت حمایتی است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: برخی‌ها در ستادها (انتخابات) اقدام به اعلام اطلاعات نادرستی می‌کنند و می‌گویند دولت خسته یا پیر است.

وی افزود: در یک برنامه صدا و سیما اعلام شد که وزرای دولت لیست درآمدهای خود را اعلام نکرده‌اند اما دیدید که سخنگوی قوه قضائیه چه جوابی به آنها داد، دروغ بودن این امر مشخص شد.

حجتی با اظهار اینکه انگشت اتهام را به‌سمت کسانی می‌برند که آدم تعجب می‌کند، گفت: آقای سید حسن قاضی‌زاده هاشمی که در یک روز درباره وزیر شدن آن مطرح شد (نامفهوم) علم و دانش و شخصیت ایشان، همچنین فعالیت وی را در زمان جنگ ببینید قبل از آنکه به دولت بیاید به‌صورت جهادی فعالیت می‌کرد.

وی افزود: توانایی‌های زنگنه را ببینید، چرا این حرف‌ها را درباره وی می‌زنند؟

وزیر جهاد کشاورزی افزود: اگر می‌خواهید کشور را اصلاح کنید بیایید و اصلاح کنید چرا تخریب می‌کنید؟ بنده هیچ ادعایی ندارم اما باید توجه داشت که دیکته نانوشته غلط ندارد و بهتر است که در این ارتباط عملکردها را مقایسه کنیم.

حجتی با اشاره به اظهارات یکی از وزرای قبلی درباره واردات گندم گفت: یکی از این آقایان گفته که وقتی قبلاً وزیر بوده که درباره وی نیز باید تأکید داشت که مدتی هم وزیر بازرگانی بوده امروز به‌عنوان یک منتقد و متفکر در حالی به واردات خرده می‌گیرد که خود در مصاحبه‌ای که با روزنامه ایران داشته اظهار کرده است که “خدمت آقا رفتیم تا مجوز واردات گندم را بگیریم و از این طریق بتوانیم گندم وارد کنیم چرا که آرد برای مصرف موجود نبود و بحران در کشور به‌وجود می‌آمد”.

وی تصریح کرد: این وزیر در ادامه صحبت‌های خود اشاره کرده که “در زمان تحریم‌ها توانستیم آنها را دور بزنیم و گندم به کشور وارد کنیم”.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اظهارات وزیر یادشده گفت: “زمانی که کشتی به بندر می‌رسید یک قایق می‌فرستادیم استانداردهای مورد نظر ما را بررسی کند و به‌دلیل محدودیت زمانی که داشتیم بعد از تخلیه گندم آن را بلافاصله برای آرد ارسال می‌کردیم زیرا در برخی استان‌ها تنها برای ۱۷ تا ۱۸ روز موجودی گندم وجود داشت”.

حجتی در ادامه  افزود: “در حالی به این وضعیت رسیدیم (موجود ذخایر گندم کاهش یافته بود)‌ نباید موجودی ذخایر گندم استراتژیک کشور به ۳ ماه می‌رسید زیرا با مشکل مواجه می‌شویم”. این حرف‌ها را خودشان گفته‌اند.

وی ادامه داد: در سال ۹۴،‌ ۶ میلیون چغندر در کشور تولید شده، حالا ما وارداتچی شده‌ایم؟ اسناد همه این حرف‌ها هست بروید و بررسی کنید. از مهر سال ۸۴ که دولت نهم آمد تا اردیبهشت ۸۵، ۵ بار تعرفه واردات شکر تغییر می‌کند و به A تومان می‌رسد تا این تعرفه به صفر تنزل کند.

وی گفت: شکر مملکت در سال ۸۴،‌ سیصد و ۳ هزار تن و در سال ۸۲، ۳۱۶ هزار تن وارد شده بود.

حجتی افزود: تولید یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن را به یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تن رساندیم، حالا ما وارداتچی هستیم؟ به ما می‌گویند “وارد نکنید تا شغل ایجاد شود” اما خودشان در گذشته وارد کردند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: اکنون به‌حدی در این بخش تولید داریم که کارخانه‌ها مجال ندارند آن را تبدیل کنند.

وی افزود: وضعیت تولید گندم در کشور بیش از نیاز تولید شده است به‌طوری که امروز دنبال بازار صادراتی برای آن هستیم و در شب عید ۸ میلیون تن گندم داشتیم. برای رسیدن به قدرت این‌طور تلاش می‌کنیم؟ نکند اهداف دیگری دارید!

حجتی با اشاره به وضعیت کمبود آب در استان فارس گفت: به‌برکت عنایت خداوند هوای خنکی بعد از عید به کشور آمد که این امر برای کشاورزی برکت ایجاد می‌کند و باعث شد که گندم‌هایمان چاق و چله شود. وزارت نیرو به ما آب نداد (در شهر مرودشت شیراز) اما باران خودش آمد و به داد آن منطقه رسید.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: حیا نیز چیز خوبی است، می‌گویند واردات کشور پیشی گرفته است. سال ۹۲ طراز کشور به ۸ــ میلیارد دلار رسیده بود و این رقم در سال ۹۳ به ۳٫۹ــ میلیارد رسید اما الآن شاهد طراز ۳٫۵۹ میلیارد دلار هستیم، حالا ما شده‌ایم خسته و وارداتچی یا ما پیر هستیم؟

پیر درست هستیم

وی به‌مزاح گفت: پیر شده‌ایم اما پیر درست هستیم و کم نگذاشته‌ایم.

در ادامه این مراسم، وزیر جهاد کشاورزی با ابراز “طرح موفق بازار در برابر بازار را در این دولت مطرح کردیم” گفت: بر این اساس توانستیم سیب مازاد تولید خود را صادر و به جای آن موز وارد کنیم.

برای تعیین تعرفه واردات تک تک محصولات کشاورزی مبارزه کردیم

وی افزود: برای کلزا و دانه‌های روغنی مجری گذاشتیم و این بخش را زنده کردیم. در کتاب تعرفه خون دل خوردیم و من شرمنده همکارانم در این بخش هستم زیرا می‌دانم چقدر برای تعرفه واردات تک تک محصولات مبارزه کردم آن وقت علیه ما معرکه گرفته و به ما می‌گویند وارداتچی.

حجتی در ادامه صحبت‌های خود گفت: در  یک همایشی بنده مطرح کردم که فکر می‌کنند مملکت بی‌صاحب است اما این‌طور در رسانه‌ها مطرح کرده و تیتر زدند که مملکت بی‌صاحب است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: یکی از اتهام‌هایی که به من وارد می‌شود این است که تخصص ندارم اما با کشاورزی صحبت می‌کردم که می‌گفت ۱۲ سال است که از یک بذر نامرغوب و نامناسب استفاده می‌کند اما اکنون اتفاقی افتاده است و در تفاهم‌نامه با مؤسسات بین‌المللی بهترین بذر را در کشور تولید و کسری مورد نیاز را وارد می‌کنیم.

وی گفت: ببینید در موضوع برنج چکار نکردند. برنج داخلی قیمت بالاتری دارد اما برنج خارجی ارزان است و هر کس بخواهد می‌تواند آن را با قیمت ۳ هزار و ۸۰۰ تومان خریداری کند.

وی افزود: ۸۵ درصد برنج کشور اکنون به‌صورت ماشینی برداشت می‌شود که این امر منجر به کاهش هزینه‌های تولید نیز شده است.

حجتی افزود: در سال ۹۲ کل پولی که برای خرید چغندر پرداخت شد ۴۰۰ میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۹۵ به هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسید که این نشانه افزایش تولید است با وجود این، سطح زیرکشت ما تغییری نکرد.

وی گفت: سیاست‌های غلطی که درباره تولید چغندر وضع شد باعث شد که کارخانه‌ها فعالیت نکنند و حتی برخی از آنها بسته شود اما برخی افراد امروز قیافه‌های به‌عکس به خود می‌گیرند.

وی با بیان اینکه “جلسه امروز ما جلسه عدد و رقم است” گفت: درباره امام علی(ع) مطرح است که وقتی ایشان را هنگام نماز ضربه زدند بعداً گفته شد “مگر علی نیز نماز می‌خواند؟” خیلی باید حواسمان باشد.

حجتی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عدم تحقق ظرفیت‌های کشاورزی گفت: ما خیلی ظرفیت و توانایی در این بخش داریم که نمی‌توانیم آن را انجام دهیم زیرا خداوند متعال ظرفیت‌های فراوانی برای ما گذاشته است و ما از بخش کمی از این ظرفیت‌ها بهره می‌جوییم و از مابقی آنها غافلیم و باید از خواب غفلت بیدار شویم اما در مسیر درستی قرار گرفته‌ایم هرچند که ممکن است این مسیر در سالهای آینده اصلاح شود و با توجه به توسعه علم و دانش و ابزارهایمان آن را بهبود بخشیم.

بابت عدم‌همکاری در کشت پاییزه عصبانی هستم

وی در ادامه صحبت‌های خود با گلایه از همکارانش در جهاد کشاورزی گفت: درباره کشت پاییزه با سیاستهای وزارت جهاد کشاورزی همکاری لازم را نکرده‌اند و من در این ارتباط عصبانی هستم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: یک وقت فکر نکنید که ما خیلی کار کرده‌ایم زیرا ما در مقابل کارهایی که می‌توانستیم بکنیم کاری انجام نداده‌ایم اما همان‌طور که اشاره شد مسیر درستمان را پیدا کردیم.

حجتی گفت: آب را در سیستان و بلوچستان هدر می‌دهیم خدا در این باره قهرش می‌گیرد. ببینید اکنون چقدر آب به این استان می‌آید اما چگونه استفاده می‌شود./تسنیم

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.