به گزارش خبرنگار صبح مشرق، کیوان محمدی ظهر پنجشنبه در چهل و ششمین نشست ماهانه توسعه با عنوان نقش اخلاق و آداب ایرانیان در فقدان توسعه ملی در سده اخیر که در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد بر لزوم اخلاق مدار بودن جامعه تأکید کرد.

محمدی اظهار کرد: نبود اعتماد بین نظام، دولت و ملت سبب بروز حوادثی در جامعه می‌شود که نمی‌تواند مبنای درستی برای برنامه ریزی باشد.

وی با بیان اینکه هدف ما آشنا کردن مردم با مفاخر و ناشناخته‌های گیلان است، افزود: داشتن رویکرد فرهنگی و اخلاقی نقش مؤثر و مهمی در توسعه جامعه خواهد داشت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با تاکید بر اینکه در جامعه‌ای که دروغگویی و ریا وجود داشته باشد توسعه امکان پذیر نیست، تصریح کرد: صراحت، صداقت، واقع بینی مسئولیت پذیری و اخلاق مثلث طلایی است که منجر به توسعه می‌شود.

وجود رفتارهای نامتناسب سبب عقب ماندگی جامعه می‌شود

عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات دانشگاه آزاد در ادامه این نشست اظهار کرد: ایرانیان در کنار هوش و امپراطوری چند هزار ساله خود در بین جوامع جهانی به برخی بی اخلاقی‌ها اعم از نفاق، ریاکاری و دروغ شهرت دارند.

فیاض زاهد با بیان اینکه ایرانیان زمانی که توانایی خروج از فشار حاکم بر ساختار کشور وجود ندارد دچار صفت اخلاقی منفی می‌شوند، افزود: متأسفانه بروز برخی بی اخلاقی‌ها سبب شده که از توسعه و پیشرفت عقب بمانیم.

زاهد وجود برخی افراط و تفریط‌ها را از مشکلات جامعه عنوان و تصریح کرد: باید نیروی انسانی را با حمایت و تقویت به سرمایه انسانی تبدیل کنیم. نباید امور به گونه‌ای باشد که هر فردی مسئولیتی قبول می‌کند تمام امور را از نوع شروع کند.

وی با تاکید بر اینکه عادت کرده ایم به همه چیز به چشم عنصر تخریب و سیاسی نگاه می‌کنیم، گفت: باید از تجربیات و میراث مانده از گذشته استفاده کرده و نقاط منفی و ضعف موجود در جامعه را حذف و نقاط قوت را تقویت کنیم.