به گزارش صبح مشرق از اردبیل، شب گذشته و امروز صبح هوای نسبتا سردی در مناطق مختلف استان اردبیل حاکم بود؛ شب گذشته اردبیلی‌ها سردترین شب پاییز ۹۶ را سپری کردند.

دمای هوای استان اردبیل به قدری سرد بود که باعث یخ بستن شیرهای آب و یخبندان در سطح جاده‌ها و معابر اصلی شهر شد و مشکلاتی را برای مردم به وجود آورد و باوجود اینکه مردم اردبیل از دیروز لباس گرم به تن کرده بودند ولی سوز سرمای اردبیل به حدی بود که علی‌رغم پوشش مناسب، سرما باز هم بسیار احساس می‌شد.

فرودگاه اردبیل با ۱۹ درجه زیر صفر، سردترین منطقه اردبیل

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: دیشب دمای هوای فرودگاه اردبیل ۱۹ درجه زیر صفر گزارش شد که این منطقه سردترین منطقه استان اردبیل را به خود اختصاص داد.

علی دولتی‌مهر تصریح کرد: دیشب و امروز صبح دمای بیشتر مناطق استان اردبیل زیر صفر بود به طوری که دمای هوای خلخال ۱۴ درجه، فیروزآباد ۱۳ درجه، اردبیل ۱۱ درجه، مشگین‌شهر و نیر ۵ درجه، سرعین و نمین ۹ درجه و بیله‌سوار نیز ۳ درجه زیر صفر بود.

وی از یخبندان جاده‌ها در مناطق مختلف استان اردبیل خبر داد و اظهار کرد: به همشهریان و رانندگان که قصد تردد در خیابانها و معابر محلی را دارند توصیه می‌شود نکات ایمنی را رعایت کرده تا هیچگونه مشکلی در سطح شهر به وجود نیاید.

بیشترین بارش برف با ۲۷ سانتیمتر در خلخال

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: بیشترین بارش برف در ۲۴ ساعت گذشته مربوط به شهرستان خلخال می‌باشد که در این شهرستان ۲۷ سانتیمتر برف را شاهد بودیم که موجب خوشحالی کشاورزان و باغداران این منطقه گردید.

دولتی‌مهر بیان کرد: بارش برف در ۲۴ ساعت گذشته بیشتر مناطق استان اردبیل را در بر گرفت که بعد از شهرستان خلخال بیشترین بارش برف به ترتیب شهرستان گرمی با ۱۷ سانتیمتر، مشگین‌شهر ۱۶ سانتیمتر، سرعین و نیر ۱۵ سانتیمتر، نمین ۱۲ سانتیمتر و اردبیل ۱۱ سانتیمتر بوده است.

وی با اشاره به بارش باران نیز در مناطق مختلف استان اردبیل گفت: بارش باران نیز در شهرستان پارس‌آباد ۲٫۴ میلی‌متر،‌اردبیل۶٫۴ میلی‌متر، فرودگاه ۱۱٫۶ میلی‌متر، مشگین‌شهر ۶٫۱ میلی‌متر،‌گرمی ۳٫۹ میلی‌متر، خلخال ۱۹٫۱ میلی‌متر و بیله‌سوار ۲ میلی‌متر، سرعین ۱۰٫۴ میلی‌متر، نمین ۸ میلی‌متر، نیر ۶٫۸ میلی‌متر و فیروزآباد کوثر ۶٫۲ میلی‌متر بوده است.

اردبیلی‌ها در روز گذشته هوای بارانی و برفی سردی را تجربه کردند و هم‌اکنون نیز بیشتر مناطق مختلف استان اردبیل رخت سفید بر تن کرده است.

هوای برفی و سرد از منطقه خارج می‌شود

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: براساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی هوای برفی از استان اردبیل خارج شده است و امروز دمای بیشتر مناطق زیر صفر بوده که پیش‌بینی شده از فردا این هوای سرد نیز به طور کامل از منطقه خارج شود.

دولتی‌مهر تصریح کرد: امروز و فردا شاهد هوای سرد و یخبندان در منطقه خواهیم بود و از اواخر فردا جوی آرام در منطقه حاکم خواهد شد.

بارش برف و سردی هوا علی‌رغم اینکه مشکلاتی را برای رانندگان و مردم استان به همراه داشت اما خوشحالی کشاورزان را نیز موجب شد که بعد از مدتها شاهد بارش نسبتا خوبی بودند و به خاطر این بارش خداوند را شکر کردند.

انتظار می‌رود با توجه به سردی هوا همشهریان در استفاده از وسایل گازسوز نکات ایمنی را رعایت کنند تا شاهد هیچ گونه حادثه در این شبهای سرد پاییزی نباشیم.

توصیه دیگری هم به کشاورزان منطقه است که محصولات خود را در انبارهای مناسب نگهداری کنند تا شاهد هیچگونه سرمازدگی در محصولات کشاورزی در منطقه نباشیم.

علی‌رغم مشکلات باران و سردی هوا شور و نشاط خاصی در بین کودکان و دانش‌آموزان اردبیلی نیز برپا بود که نمی‌توان از این مسئله چشم پوشید و در کنار آن بازار غذاهای گرم نیز در روز گذشته در سطح استان اردبیل بسیار داغ بود و خوشحالی در بین اقشار مختلف مردم به خاطر این بارش موج می‌زد.

گزارش از اکبر رزمی

انتهای پیام/