به گزارش صبح مشرق ، محمد جواد ظریف در دیدار با جمعی از ایرانیان مقیم آمریکا گفت: «رفتار برخی از کشورهای منطقه مثل سعودی‌ها چنین است که به آب و آتش می‌زنند تا حمایت آمریکا را از دست ندهند».

ظریف ادامه داد آنها «مدام با آمریکایی‌ها لابی می‌کنند چون تمام مشروعیت و حیات خود را وابسته به چتر حمایت آمریکا می‌دانند».

وی خاطرنشان کرد: «اَمثال سعودی‌ها به خارجی‌ها نیاز دارند تا امنیت‌شان تأمین شود و نه مردم خودشان و این تفاوت ما با آنهاست».

وزیر امور خارجۀ کشورمان افزود: «با این‌همه سلاحی که کشورهای منطقه می‌خرند چرا امنیتی مثل ما ندارند؟ چون دموکراسی ندارند و مردم با آنها نیستند».

ظریف به امنیت در ایران اشاره کرد و گفت: «در حالی که دنیا نگران منطقۀ ما و آشوب و افراط و تندروی‌هایی است که بر جهان تأثیر خواهد گذاشت، ما در امنیت هستیم».

وی ادامه داد: «مردم ما با این‌همه فشار و تهدید هرگز سر خم نکرده‌اند و دلیل آن این است که مردم ایران امنیت ما هستند و امنیت ما درون‌زا است».

وزیر امور خارجۀ کشورمان در بخشی دیگر از صحبت‌های خود افزود: «خارجی‌ها می‌دانند اگر به آنها وابسته شویم ما را به کرنش وا می‌دارند اما اگر حضور مردم در صحنه رأی، علم و اقتصاد باشد، هیچ تحریمی کارساز نیست».

ظریف ادامه داد: «تحریم معیشت مردم را به مخاطره می‌اندازد اما نمی‌تواند مردم ایران را از آرمان‌ها و باورهای خود جدا کند».

وی تصریح کرد: «همان تحریم‌ها باعث شده با وجود بالا و پایین شدن قیمت نفت باز هم به رشد اقتصادی مثبت رسیدیم و این امر با وجود این است که آثار کامل برجام را به‌خاطر اعتیاد آمریکایی‌ها به تحریم ندیده‌ایم».

ظریف تأکید کرد: «باید با خودباوری و امید به آینده بهتر تلاش کنیم. با وجود اینکه شاید عقاید مختلفی داشته باشیم اما باید برای ایران قدم برداریم».

وی افزود: «ایران امروز در چشم مردم منطقه و دنیا یک کوه است و کسی نباید مدام ضعف‌ها و ایرادها را به دیگران نشان دهد».

ظریف تأکید کرد: «این به این معنی نیست که ضعف‌ها را نبینیم و فراموش کنیم ولی باید واقع‌نگر باشیم».

انتهای پیام/*

منبع : تسنیم