شناسه خبر : 7492 | تاریخ انتشار :

ظریف: عربستان مشروعیت خود را وابسته به چتر حمایت آمریکا می‌داند

وزیر خارجۀ جمهوری اسلامی ایران معتقد است برخی کشورهای منطقه همانند عربستان سعودی تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا حمایت آمریکا را از دست ندهند.

ظریف: عربستان مشروعیت خود را وابسته به چتر حمایت آمریکا می‌داند

به گزارش صبح مشرق ، محمد جواد ظریف در دیدار با جمعی از ایرانیان مقیم آمریکا گفت: «رفتار برخی از کشورهای منطقه مثل سعودی‌ها چنین است که به آب و آتش می‌زنند تا حمایت آمریکا را از دست ندهند».

ظریف ادامه داد آنها «مدام با آمریکایی‌ها لابی می‌کنند چون تمام مشروعیت و حیات خود را وابسته به چتر حمایت آمریکا می‌دانند».

وی خاطرنشان کرد: «اَمثال سعودی‌ها به خارجی‌ها نیاز دارند تا امنیت‌شان تأمین شود و نه مردم خودشان و این تفاوت ما با آنهاست».

وزیر امور خارجۀ کشورمان افزود: «با این‌همه سلاحی که کشورهای منطقه می‌خرند چرا امنیتی مثل ما ندارند؟ چون دموکراسی ندارند و مردم با آنها نیستند».

ظریف به امنیت در ایران اشاره کرد و گفت: «در حالی که دنیا نگران منطقۀ ما و آشوب و افراط و تندروی‌هایی است که بر جهان تأثیر خواهد گذاشت، ما در امنیت هستیم».

وی ادامه داد: «مردم ما با این‌همه فشار و تهدید هرگز سر خم نکرده‌اند و دلیل آن این است که مردم ایران امنیت ما هستند و امنیت ما درون‌زا است».

وزیر امور خارجۀ کشورمان در بخشی دیگر از صحبت‌های خود افزود: «خارجی‌ها می‌دانند اگر به آنها وابسته شویم ما را به کرنش وا می‌دارند اما اگر حضور مردم در صحنه رأی، علم و اقتصاد باشد، هیچ تحریمی کارساز نیست».

ظریف ادامه داد: «تحریم معیشت مردم را به مخاطره می‌اندازد اما نمی‌تواند مردم ایران را از آرمان‌ها و باورهای خود جدا کند».

وی تصریح کرد: «همان تحریم‌ها باعث شده با وجود بالا و پایین شدن قیمت نفت باز هم به رشد اقتصادی مثبت رسیدیم و این امر با وجود این است که آثار کامل برجام را به‌خاطر اعتیاد آمریکایی‌ها به تحریم ندیده‌ایم».

ظریف تأکید کرد: «باید با خودباوری و امید به آینده بهتر تلاش کنیم. با وجود اینکه شاید عقاید مختلفی داشته باشیم اما باید برای ایران قدم برداریم».

وی افزود: «ایران امروز در چشم مردم منطقه و دنیا یک کوه است و کسی نباید مدام ضعف‌ها و ایرادها را به دیگران نشان دهد».

ظریف تأکید کرد: «این به این معنی نیست که ضعف‌ها را نبینیم و فراموش کنیم ولی باید واقع‌نگر باشیم».

انتهای پیام/*

منبع : تسنیم

 

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.