به گزارش خبرگزاری صبح مشرق،به نقل از رویترز،  پس از آنکه چین اعلام کرد برای یافتن راه حل هایی جهت حل اختلافات تجاری با آمریکا مذاکراتی را در روزهای ۷ و ۸ ژانویه با دولت ترامپ انجام خواهد داد، قیمت نفت روز جمعه افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۱۷ سنت، معادل ۰٫۳ درصد افزایش به ۵۶ دلار و ۱۲ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز با ۱۶ سنت معادل ۰٫۳ درصد رشد به ۴۷ دلار و ۲۵ سنت رسید.

قیمت هر دو شاخص نفتی در اوایل جلسه امروز به دلیل نگرانی از تبعات جنگ تجاری و کاهش رشد اقتصاد جهانی کاهش یافته بود.

تجار گفتند، تقویت قیمت ها پس از آن رخ داد که وزارت بازرگانی چین اعلام کرد، روزهای ۷ و ۸ ژانویه در پکن مذاکراتی در سطح معاونان رئیس جمهور بین دو کشور برگزار خواهد شد و دو کشور به دنبال پایان دادن به اختلافاتی هستند که در حال لطمه زدن به اقتصاد دو کشور و آشفته ساختن بازارهای مالی است.

آمریکا و چین از اوایل سال گذشته میلادی درگیر جنگ تجاری شده اند و این مسئله موجب اختلال در روند صدور صدها میلیارد دلار کالا و افزایش نگرانی ها از کند شدن رشد اقتصاد جهانی شده است.

آمارهای انستیتوی مدیریت عرضه نشان می دهد که رشد اقتصادی آمریکا در ماه دسامبر گسترده ترین کاهش را در طی بیش از یک دهه اخیر تجربه کردهکه ناشی از جنگ تجاری با چین، کاهش ارزش سهام در بازار بورس و افزایش احساس عدم قطعیت در اقتصاد این کشور بوده است. اقتصادهای بزرگ آسیایی و اروپایی نیز پیشتر از کاهش فعالیت های کارخانه ای خود خبر داده بودند.

اما تجار می گویند، به رغم آشفتگی در بازارهای جهان، انتظار می رود قیمت نفت به دلیل کاهش تولید اوپک و متحدانش اندکی تقویت شود. نتایج تحقیق رویترز نشان می دهد، عرضه نفت اوپک در فاصله ماه های نوامبر و دسامبر ۴۶۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۳۲ میلیون و ۶۸۰ هزار بشکه در روز رسیده است. این کاهش ناشی از آغاز زودهنگام کاهش تولید توسط عربستان بوده است. تولید نفت لیبی و ایران نیز در این ماه کاهش یافته است.

انتهای پیام/۱۴۵۳۷۱