به گزارش خبرگزاری صبح مشرق از رشت، آیت‌الله رسول فلاحتی در حاشیه توزیع کودهای ریزمغذی رایگان بین شالیکاران روستای میشامندان رشت اظهار داشت: امروزه نشای برنج در نقاط مختلف استان گیلان به صورت مکانیزه انجام می‌شود که این روش صحیح است.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با اشاره به اجرای نظام نوین ترویج کشاورزی به طور قطع موفقیت‌آمیز است خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته، برخی کشاورزان از آب در زمین‌های زارعی به ویژه در مزارع برنج استفاده بهینه نداشتند.

آیت‌الله فلاحتی با بیان اینکه ارائه طرح و برنامه برای استفاده بهینه آب در مزارع بسیار تأثیرگذار است عنوان کرد: با وجود برخی مشکلات کمبود آب در نواحی مختلف اما به دلیل اجرای طرح‌های کشاورزی، شالیکاران از برداشت محصول خود راضی بودند.

امام جمعه رشت به گلایه برخی شالیکاران نسبت به کمبود آب زراعی در مزارع در سال‌های گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری از شالیکاران برای نشای برنج، نیمی از پای آن‌ها داخل گِل بود اما امروز عمل نشای برنج به صورت مکانیزه روش صحیحی است.

رئیس ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر استان گیلان افزود: در گذشته هشت دهم نشای برنج داخل آب بود اما اکنون یک پنجم نشا داخل آب است و این روش صحیح توسط آموزش‌های مروجان و مهندسان کشاورزی انجام شده و شالیکاران نیز از روش‌های نوین کشت راضی هستند.

وی طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیکاری را بسیار عالی دانست و خاطرنشان کرد: شالیکاران ما بسیار آگاه هستند و آموزش‌های ارائه شده را نیز قبول می‌کنند و البته متولیان امر نیز تسهیلاتی برای بیمه محصولات کشاورزی در نظر بگیرند.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اشاره به ضروری بودن حمایت مسئولان از کشاورزان در مراحل کاشت، داشت و برداشت و حتی عرضه محصول به بازار گفت: مسئولان در مرحله برداشت و عرضه برنج باید از ورود برنج خارجی به بازار جلوگیری کنند تا کشاورز از واردات برنج به بازار لطمه نبیند.

آیت‌الله فلاحتی به مساله مهلت ۴ تا ۵ ماهه به شالیکاران جهت عرضه و فروش محصول خود به بازار اشاره کرد و ابراز داشت: اکثر شالیکاران تک‌محصولی هستند و اکنون قیمت برنجی که در بازار فروخته می‌شود، مبلغی نیست که از کشاورز خریداری شده است.

امام جمعه رشت با اشاره به سختی‌های کشت محصول برنج و ضرورت حمایت مسئولان از کشاورزان افزود: کشاورزان گیلانی نیازمند قائل شدن تسهیلات هستند و هر قدر که مسئولان برای کشاورز تسهیلات ایجاد کنند، کشاورز نیز به تولید و کشت محصول تشویق می‌شود.

رئیس ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر استان گیلان خاطرنشان کرد: کشاورز باید بتواند در تمام فصول از زمین خود استفاده کند بنابراین کشت دوم از نکات مهم در این زمینه بوده و بسیار اهمیت دارد.

به گزارش تسنیم، در جریان بازدید آیت‌الله فلاحتی از کشت مکانیزه برنج در روستای میشماندان، کود گرانول ریزمغذی پتاسیم ۷ سولفات و کود مایع ریزمغذی سیلکات پتاسیم نیز بین شالیکاران منطقه توزیع شد.

همچنین ۱۱ تن کودهای ریزمغذی به همت بسیج مهندسان کشاورزی و منابع طبیعی گیلان بین هزار و ۱۰۰ نفر از شالیکاران در ۴۶ روستای ناحیه مرکزی رشت توزیع شده است ضمن اینکه این طرح در ۳۰۰ روستای گیلان انجام می‌شود.

امسال دومین سال متوالی است که علمی‌سازی کشاورزی، برگزاری کلاس‌های آموزشی و ترویج، تسهیل‌گری برای کشاورزان در مزرعه، نمونه‌برداری خاک و ارائه نسخه کودی به هر کشاورز در روستاهای هدف گیلان انجام می‌شود.

همچنین برنامه‌های مختلف دیگری نظیر ایجاد زنجیره و شبکه کشاورزی در بطن روستا در راستای طرح اعتلای بسیج، همگام با کشاورز در روستاهای هدف گیلان در دومین سال متوالی، انجام و اجرا می شود.

انتهای پیام/۱۳۰۰۹۷