شناسه خبر : 7867 | تاریخ انتشار :

بر اساس گزارش مرکز آمار

نرخ بیکاری ۱۲.۲ درصد شد/عبور شمار رسمی بیکاران از مرز ۳.۱ میلیون نفر+جدول

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در بهار امسال با رشد ۱.۴ درصدی به ۱۲.۲ درصد رسیده است. شمار رسمی بیکاران هم به ۳میلیون و ۱۴۹ هزار نفر رسیده است. بر اساس این آمار ۱.۸ میلیون جوان بیکارند.

به گزارش صبح مشرق به نقل از مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در بهار ۱۳۹۵ به ۱۲٫۲ درصد رسیده است. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۰ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۲٫۲ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) کشور بیکار بوده‌اند. روند تغییرات این نرخ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به بهار ۱۳۹۴، ۱٫۴ درصد و نسبت به زمستان ۱۳۹۴، ۰٫۴ درصد افزایش داشته است.

تعداد شاغلان کشور در بهار ۱۳۹۵ برابر با ۲۲ میلیون و ۶۰۴ هزار و ۷۱۸ نفر بوده ­است که نسبت به بهار سال قبل (۱۳۹۴)۷۴۲۸۸۲ نفر افزایش یافته است. در همین فاصله نسبت اشتغال(نسبت تعداد شاغلان به جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر) نیز با ۰٫۸ درصد افزایش از ۳۳٫۹ درصد به ۳۴٫۷ درصد رسیده ­است.

در بهار ۱۳۹۵، ۳۹٫۵ درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل( بهار ۱۳۹۴) ۱٫۵ درصد و نسبت به زمستان ۱۳۹۴، ۱٫۸ درصد افزایش داشته است.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله حاکی از آن است که ۲۴٫۹ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ۱۳۹۵ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل ( بهار ۱۳۹۵) ۲٫۵ درصد و نسبت به زمستان ۱۳۹۴، ۰٫۱ درصد افزایش یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در بهار ۱۳۹۵ ، ۹٫۷ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم­تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۳۹٫۵ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ۱۳۹۵، بخش خدمات با ۴۹٫۴ درصد بیش­ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۱٫۴ درصد و کشاورزی با ۱۹٫۱ درصد قرار دارند.

Image result for ‫بیکاری جوانان در ایران‬‎

کاریکاتور تدبیر و امید کاریکاتور بیکاری کاریکاتور اشتغال کاریکاتور استخدام

Image result for ‫بیکاری جوانان در ایران‬‎

Image result for ‫کاریکاتور بیکاری جوانان در ایران‬‎

انتهای پیام/

مطالب مرتبط
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.