صبح مشرق؛ پرونده ویژه «رشت، جانِ ایران » – قسمت اول ؛   تهاترهای خاص در دوره چهارم شورای رشت، پرداخت میلیاردی به کانال‌ها و سایت‌های فاقد مجوز فعالیت، هزینه خارج از ردیف بودجه در پیاده‌راه فرهنگی، استخدام نیروی جدید به روش‌های مختلف از جمله استخدام مشاور و سپس اخرج عامدانه و پس از آن بازگشت به کار از طریق استفاده از خلاء قانونی تنها و تنها بخش کوچکی از مشکلات کلانشهر رشت در چند سال گذشته  بوده است.

هفته‌ای که گذشت در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اخباری دست به دست شد که از گذشته، ۵۴ قرارداد به میزان حدودی ۵۰۰میلیارد تومان برای شواری پنجم و شهرداری جدید رشت به ارمغان مانده است، قراردادهایی که نیازمند جدی شفاف‌سازی است و اغلب ضمانت لازم برای اجرا را نداشته و متاسفانه مبالغی نیز از جیب شهروندان رشت برای آن پیش پرداخت شده است.

*شهرداری رشت شفاف‌سازی کند

یک کارشناس امور شهری در گفت‌و‌گو با اکونیوز با بیان اینکه در شبکه اجتماعی از چنین مسئله‌ای با خبر شدم، اظهار داشت: فضای مجازی متاسفانه فضای شفافی نیست و شهرداری وظیفه دارد در خصوص صحت یا کذب بودن خبر ۵۴ قرارداد میلیاردی شهرداری رشت در دوران گذشته اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی کند.

حامد یوسف زاده با بیان اینکه باید مشخص شود شهرداری رشت این قراردادها را به چه منظور و اجرای چه پروژه‌هایی منعقد کرده است، افزود: مسئولان شورا و شهرداری رشت بدانند که امانت‌دار مردم رشت هستند.

این کارشناس خاطرنشان کرد: شهرداری و شورای رشت باید به اتاق شیشه‌ای تبدیل شود بطوریکه تمام عملکردشان زیر ذره‌بین نظارت شهروندان قرار بگیرد.

*خاطیان احتمالی به دستگاه قضایی معرفی شوند

یک کارشناس ارشد حقوق قضایی در گفت‌و‌گو با اکونیوز با اشاره به ضروت دریافت ضمانت‌نامه برای اجرای قراردادها در دستگاه‌هی اجرایی و شهرداری‌ها، گفت: مدیران خاطی قراردادهای بی ضمانت به دستگاه‌های نظارتی و قضایی معرفی می‌شوند.

علیزاده با تاکید بر شفاف‌سازی و رسیدگی به قرارداهای ۵۴ گانه شهرداری رشت در دوران گذشته، خاطرنشان کرد: شهردار فعلی رشت و به ویژه اعضای شورای پنجم وظیفه دارند تا در خصوص این قراردادها روشنگری کنند.

*شهرداری در انتظار تصمیم شورا!

یک مقام مسئول در شهرداری رشت نیز در گفت‌و‌گو با اکونیوز اظهار داشت: دکتر نصرتی شهردار رشت طی نامه‌ای که حدود سه ماه پیش به شورا ارسال شده خواستار تعیین تکلیف ۵۴ قراردادی که میراث گذشته بوده شده است.

وی با بیان اینکه فعلا از اعلام دقیق مبلغ این قراردادها معذورم! افزود: قراردادها مبلغ بالایی دارند و شاید با پرداخت مبلغ این قراردادها که حساب و کتاب خاصی هم در برخی موارد ندارد، رشت ورشکسته شود!

این مسئول با تاکید بر اینکه شهرداری در اجرا، تعلیق، فسخ و اصلاح این قراردادهای میلیاردی در انتظار تصمیم اعضای متخصص و متعهد شوای اسلامی شهر رشت است، خاطرنشان کرد: تیم کارشناسی شهرداری با بررسی قراردادها متوجه ایرادات جدی شده ست!

انتهای پیام/*