به گزارش صبح مشرق،  روز گذشته کلیپی از توهین نماینده مردم سراوان به کارمند اداره گمرک در فضای مجازی دست به دست چرخید که مورد توجه کاربران فضای مجازی و رسانه‌ها قرار گرفت. در این فیلم  گویا محمدباسط ‌درازهی درخواستی خارج از قانون از کارمند اداره گمرک داشته که با مخالفت کارمند مواجه شد.

در فیلم منتشر شده، کارمند گمرک به او می‌گوید: “من از شما دستور نمی‌گیرم”. سپس باسط ‌درازهی با لحنی توهین‌آمیز با کارمند آن مجموعه حرف می‌زند و الفاظ رکیکی را خطاب به او به کار می‌برد. این کارمند اداره دولتی که از رفتار نماینده مجلس شگفت زده مانده است به حاضران در محل می‌گوید که این آقا نماینده مجلس است.  رفتار زشت این نماینده باعث می‌شود که یکی از مراجعان با این پرسش که آیا واقعا تو نماینده مجلس هستی؟ او را با عصبانیت به بیرون از محل براند.

رفتار دور از شان این نماینده واکنش‌های فراوانی را به همراه داشت و موجب رنجش بسیاری از مردم شد. در حالیکه امروز مردم و رسانه‌ها منتظر پاسخگویی و عذرخواهی این نماینده بودند  انتشار کلیپ دیگری از محمدباسط درازهی موجب شگفتی ببشتر رسانه‌ها قرار گرفت. این نماینده جدا از توهین‌ها و رفتار دور از شان یک نماینده ماجرا را مسائل قومی و مذهبی ربط داد و حتی اعلام کرد که به علت توهین کارمند اداره گمرک وزیر اقتصاد را استیضاح می‌کند!

اما ماجرا به اینجا ختم نشد. ۴۰ نماینده مجلس به علت برخورد بد کارمند اداره گمرک با این نماینده مجلس استیضاح وزیر اقتصاد را کلید زدند، موضوعی که واکنش‌های بیشتری از کاربران را در پی داشت.

ادامه این رفتارهای محمدباسط ‌درازهی در کنار اقدام برخی از نمایندگان مجلس،  موجب بیشتر شدن واکنش‌ها در فضای مجازی شد.

در یکی از این واکنش‌ها، المیرا شریفی گوینده شبکه خبر در واکنش به توهین این نماینده نوشت: با خودت تکرار کن: ما عصبی نیستیم! ما حرف بد نمی‌زنیم!

 

یکی از هموطنان سیستانی هم توییت کرده است: به‌عنوان یک سیستانی و بلوچستانی رفتار نماینده فحاش رو به شدت محکوم می‌کنم و فقط همینقدر میدونم که رفتار و گفتار مردم سراوان به هیچ عنوان شبیه نمایندشون نیست.
به امید تحقق شرایط تبدیل شدن مجلس به عصاره فضایل ملت!

 علیزاده همچنین در واکنش به توجیه نماینده سراوان نوشته است: درازهی با عذرخواهی ساده می‌توانست قضیه را به نفع کشور تمام کند. اما ترجیح داد ازمسایل قومی-مذهبی و از حساسیتهای امنیتی بلوچستان گروگانگیری سیاسی کند. مثل کسی که فندک را کنار بشکه نفت به نشانه تهدید روشن کند. اردنگی دیروز آن شهروند عادی باید با اردنگی بزرگتر افکارعمومی تکمیل شود.

 سیدمحمود رضوی، تهیه‌کننده سینما هم به رفتار عجیب نماینده سراوان و همچنین توجیهات او  این گونه واکنش داده است:‌ دفاع از مردم پیش کش ، لااقل از حیثیت مجلس شورای اسلامی دفاع کنید!

کاربر دیگری هم نوشته است: این فرد با این اخلاقش می‌تواند نماینده‌ی خوبی برای مردم حوزه‌ی انتخابیه‌اش باشد تا بتواند حق مردمش را بگیرد یا از حق مردمش دفاع کند؟! ٱیا به سرنوشت مردم محروم سراوان اهمیت می‌دهد؟ از همه مهمتر، دردناکه کسی با این ادبیات برای ٨۰ میلیون نفر قانون وضع کند!

کاربری با نام «سید وزیری» هم از برخورد جوان حاضر در کلیپ با نماینده مجلس تمجید کرده است:‌ شیرین ترین برخوردی که تا حالا دیدم همین برخورد این جوون با  نماینده سراوان بود. همه باید در برار فساد و بی اخلاقی مسئولین، حساس باشیم!

نوید برهانزهی از کاربران بلوچ و  اهل تسنن فضای مجازی نیز توییت کرده است:

 یکی دیگر از کاربران فضای مجازی نیز نوشته است: کلیپی از صحبت های بی ادبانه نماینده سراوان با یک کارمند در شبکه های اجتماعی منتشر شده که با دیدنش این سوال پیش میاد که ملاک انتخاب این افراد برای جایگاه حساسی مثل نمایندگی چیه؟
کسی که در عصبانیت نتونه خودش رو کنترل کنه  لیاقت هیچ جایگاهی رو نداره
اقای نماینده شماباعث شرمندگی هستید!

 دیگری نوشته است:‌ این دفعه جلوی نماینده سراوان رو نگیریم امثال اینا از فردا کمربند درمیارن ملت رو باهاش بزنند!

یکی دیگر از کاربران هم خطاب به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان نوشته است: اگر هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس کار خودش رو درست انجام می‌داد، شاهد همچین بی احترامی هایی نمی بودیم.

جناب آقای پزشکیان! کار شما در این هیئت نظارت بر رفتار نمایندگانه، نه بررسی شکایت‌ها!
حرمت مجلس رو لکه دار کردین. اونجا روزی مدرس به خودش دیده!

علی سیستانی هم در واکنش به توجیه این نماینده نوشته است: روش قدیمی برای فرار از پاسخگویی این دوستان پیش کشیدن مذهب و قومیته!
پس هرکی بهشون انتقاد کنه به مذهب و قومیتش توهین کرده و‌ باید مجازات بشه همیشه از این طریق برای خودشون حاشیه امن ایجاد کردن!

مصطفی انتظاری ، روزنامه‌نگار درباره عقب‌نشینی وزیر اقتصاد مقابل فشارها نوشته است: مبادا در ماجرای نماینده سراوان، مصلحت‌های سیاسی و منافع اقتصادی بر حقیقت بچربد!

امین اسدی هم در یادداشتی نوشته است:‌ نماینده سراوان ادعا می‌کند که فیلم تقطیع شده است . به فرض اینکه ادعای شما درست است ولی در شان نماینده هست که فحاشی کند؟ اگر نماینده اخلاق مدار باشد و حتی اگر به او ناسزا بگویند نباید مقابله کند . در نهایت ادب مکان را یا ترک میکند یا سکوت میکند نه اینکه شروع به بی اخلاقی و فحاشی کند .
و اما مورد دیگر …
اینکه دعوای خود را قومیتی کرده و پشت ادعای واهی مخفی بشود در شان یک فرد سیاسی و منتخب مردم نیست . به جای اینکه عذرخواهی کند به نوعی طلبکار می‌شود .و به تندی قبل واکنش نشان میدهد.
کاش قانونی تصویب بشود که قبل از بررسی صلاحیت کاندیدا یک تست اخلاق از این افراد بگیرند تا با بی اخلاقی هایشان به مردم توهینی نکنند.

انتهای پیام/