به گزارش خبرگزاری صبح مشرق از رشت، سعید جلیلی شامگاه یکشنبه در جمع نخبگان رسانه‌ای گیلان در سالن اجتماعات بسیج دانشجویی پس از شنیدن دغدغه‌های فعالان و نخبگان رسانه‌ای و جوانان اظهار کرد: فعالان رسانه‌ای پس از شنیدن دغدغه‌های صحیح جامعه باید آن‌ها را مطرح و به دنبال پاسخ برای آن‌ها باشند.

وی با بیان اینکه یکی از تفاوت‌های عمده بین اندیشه سیاسی اسلامی با سایر مکاتب به ویژه اندیشه غربی اجرای قسط و عدل برای آحاد مختلف جامعه است افزود: جامعه اسلامی اعم از حکومت و مردم باید در جهت اجرای عدالت و قسط گام بردارند هرچند کار ویژه آن‌ها با یکدیگر متفاوت باشد.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی ایران بزرگ‌ترین مولود انقلاب را جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت: امام خمینی (ره) با کسی تعارف نداشند و همیشه حرف حق را می‌زدند و هیچ‌گاه سخنی برای خوشامد کسی نمی‌گفتند؛ آنچنان که مقام معظم رهبری نیز چنین فردی هستند.

جلیلی انفعال جامعه را در قبال عدم پاسخگویی مردم دانست و گفت: امام خمینی (ره) در اوج حکومت‌داری حرف حق را می‌زدند و در بیان گفتمان جمهوری اسلامی در جمهوریت و اسلامیت تفاوت و تمایزی قائل نشدند.

وی با تأکید بر اینکه حکومت به تنهایی قادر به انجام امور نیست تصریح کرد: در کنار دولت و سایر کار ویژه‌های حکومتی، مردم نقش مؤثر و تعیین کننده دارند و مادامی که مردم در صحنه حضور داشته باشند انجام امور به مراتب ساده‌تر و شدنی‌تر خواهد بود، همان‌طور که اگر مردم در دفاع مقدس حضور پیدا نمی‌کردند پیروزی محقق نمی‌شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر نقش محوری مردم در جمهوری اسلامی بیان کرد: برای محقق شدن کار ویژه‌های راهبردی نظام ازجمله جنگ هشت‌ساله دوران دفاع مقدس، مردم باید حضور داشته باشند.

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه در جنگ هشت‌ساله دفاع مقدس جمهوریت با محتوای اسلامی ظهور و بروز پیدا کرد افزود: اگر این جمهوریت توأم با اسلامیت در فرهنگ و اقتصاد نیز بروز کند یقیناً حماسه خلق می‌شود.

جلیلی با تأکید بر ضرورت تبیین تکلیف نخبگان در عرصه‌های حساس نظام و میادین مختلف گفت: باید فعالان عرصه‌های مختلف با در نظر گرفتن اسلامیت و هدفی مشخص در جهت آرمان‌های تبیین شده تلاش کرده و به تشکیل همایش‌ها و جلسات اکتفا نکنند.

عضو شورای راهبری سیاست خارجی ایران با تأکید بر اینکه هر فرد باید به‌اندازه وسع خود برای پیشبرد آرمان‌ها و اهداف انقلاب تلاش کند گفت: افراد ‌دغدغه‌مند و نخبه باید از خود سؤال کنند که چه میزان از توانایی خود را در جهت تحقق اهداف انقلاب اسلامی قرار به کار برده‌اند.

وی با اذعان به اینکه عرصه جهاد امروز به مراتب سخت‌تر از دوران جنگ است گفت: آنچه امروز جهاد را در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دشوارتر می‌کند تکلیف‌گرایی است، نخبگان و جوانان که دردِ انقلاب دارند باید تکلیف خود را بشناسند و بفهمند که آیا در جهت تکلیف و وظیفه خود به آن میزان که باید در صحنه حضور دارند یا خیر.

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در شورای عالی امنیت ملی با تأکید بر اینکه نباید بر روند اوضاع سیاسی کشور بی‌تفاوت بود افزود: گفتمان دولت سایه به دنبال این است که نخبگان نسبت به اوضاع سیاسی حساس شوند، آن‌ها را دنبال کنند و سپس رفتار و اقدام صحیح داشته باشند.

جلیلی با اشاره به اصل هشتم جمهوری اسلامی، امربه‌معروف و نهی از منکر بیان کرد: مطابق این اصل هر نخبه و فعال فرهنگی، سیاسی و اقتصادی که ادعای تحول انقلاب را دارد باید نسبت به موضوعاتی که در جریان جامعه قرار دارد اظهارنظر کرده و تحولات کشور را دنبال کند و به اندازه وسع خود اقداماتی انجام دهد تا بتوانیم شاهد تحول در جامعه باشیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه کار انقلابی کردن هزینه دارد، تصریح کرد: در جریان برجام بسیاری از افراد که منتقد آن بودند، سفارش می‌کردند به دلیل علاقه مردم به برجام از آن انتقاد نکنند درحالی‌که نیاز بود دلسوزان نظام اظهارات و انتقادات خود را برای پشتیبانی از منافع کشور و سیاست خارجی مطرح می‌کردند.

وی با تأکید بر اینکه کار انقلابی کردن حمایت از کار درست و انتقاد از کار ناصحیح است، افزود: در ابتدای جریان برجام بنده بر خود فرض دانستم که مواردی را در حد وسع و فهم خود به رئیس‌جمهور اعلام کنم و این کار را نیز انجام دادم هرچند موردپذیرش روحانی قرار نگرفت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام کار گفتمانی را شکل‌گیری یک باور در جامعه دانست و‌ گفت: باور عمومی جامعه نیازمند کار و تلاش است و مردم در پی این هستند که تلاش یک گفتمان حلال مشکلات باشد.

انتهای پیام/۱۳۰۰۹۷