به گزارش خبرگزاری صبح مشرق از رشت، میرشمس مؤمنی‌زاده عصر امروز در جلسه ساماندهی سواحل استان گیلان در استانداری گیلان در رشت اظهار داشت: با توجه به اینکه امروز اهمیت گردشگری بر کسی پوشیده نیست و از این ظرفیت می‌توان در مسیر رفع مشکلات معیشتی و افزایش درآمد جامعه استفاده بهینه کرد.

فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه سواحل دریای خزر برای استان گیلان یک ظرفیت عظیم است عنوان کرد: در این راستا هم در عرصه گردشگری، دریایی، ساماندهی سواحل و افزایش طرح‌های ساحلی شاهد اقدامات تأثیرگذار و اعتبارات خوبی در استان گیلان بودیم.

مؤمنی‌زاده با اشاره به اینکه در طول نوار ساحلی بخش شهرستان رشت، ۵۵ نقطه خطرآفرین وجود دارد گفت: استان گیلان همواره از استان‌هایی بوده که با استفاده از امکانات استانی، خدمات ملی ارائه می‌دهد بنابراین باید از دستگاه‌های اجرایی ملی درخواست اعتبارات ملی بیشتر برای استان داشته باشیم.

نماینده عالی دولت در شهرستان رشت به اهمیت متولی اجرایی در خصوص ساماندهی سواحل اشاره کرد و افزود: باید عملیات و برنامه‌ریزی‌های مختلف در مسیر بهره‌مندی از دریا و ساماندهی سواحل گیلان را فقط محدود به فصل تابستان نکنیم.

وی با اشاره به نگاه سرزمینی به نوار ساحلی دریای خزر ابراز داشت: دستگاه‌های اجرایی گیلان در این راستا مأموریت دارند که با استفاده از اعتبارات و امکانات لازم جهت ساماندهی سواحل اقدامات گام‌های مؤثری بردارند و البته دستگاه‌های اجرایی ملی نیز باید در این مسیر بیشتر کمک کنند.

فرماندار رشت با اشاره به اهمیت موضوع کاهش تلفات انسانی در نوار ساحلی دریای خزر گفت: در طول فصول مختلف و فصل تابستان، ناجیان غریق یکی از عوامل و عناصر بسیار تأثیرگذار در رابطه با کاهش تلفات انسانی در دریا هستند اما بسیاری از آنان هنوز مطالبات و حق‌الزحمه خود را دریافت نکرده‌اند.

مؤمنی‌زاده خاطرنشان کرد: برنامه‌ها و فعالیت‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی برای گردشگران و مسافران از جمله اقدامات و فعالیت‌هایی بوده که هرساله انجام می‌شود و هزینه‌های متعددی هم در این مسیر صرف می‌شود البته مرکز صدا و سیما استان گیلان نیز در این خصوص همواره فعال بود.

فرماندار شهرستان بندرانزلی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه آنچه که در نوار ساحلی دریای خزر با تحول اقتصادی و ایجاد اشتغال همراه می‌شود در حقیقت مساله توجه به توریست است اظهار داشت: ۶۵ نقطه ساحلی در شهرستان بندرانزلی، حادثه‌خیز و خطرآفرین است.

اسماعیل حیدری‌آزاد با بیان اینکه طی سال‌های گذشته تنها مقداری از مطالبات ناجیان غریق پرداخت شده است ابراز داشت: تعدادی از ناجیان غریق از سال ۹۷ تا امروز، بسیاری از مطالبات خود را هنوز دریافت نکرده‌اند و بدون حضور آنان و بدون تأمین منابع مالی با مشکلات مختلفی روبه‌رو می‌شویم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه امداگران نیز در راستای پیگیری و اطلاع‌رسانی‌های مناسب در کنار ناجیان غریق گیلان هستند اظهار داشت: در رابطه با اجرای طرح‌های مختلف در استان با چالش اعتبارات هم روبه‌رو هستیم.

مهدی ولی‌پور به اجرای طرح ملی تابستانه در فصل تابستان امسال در استان گیلان اشاره کرد و افزود: گاهی اوقات امکانات، تجهیزات ما از عهده پوشش همه نقاط ساحلی در گیلان بر نیامده و عملکرد جمعیت هلال احمر گیلان، مازندران و گلستان که ۳ استانی ساحلی هستند با دیگر استان‌ها تفاوت دارد.

فرمانده انتظامی استان گیلان نیز در این جلسه با اشاره به مشکلات مختلفی نظیر ناکافی بودن سرویس‌های بهداشتی، آب شرب، نمازخانه در طرح‌ها، نقاط و نوار ساحلی گیلان اظهار داشت: بسیاری از مسیرهای فرعی منتهی به نقاط ساحلی خطرآفرین هم باید با شیوه‌های مختلف مسدود شود.

سردار محمدرضا اسحاقی به نامناسب بودن فضاها، طرح‌ها و ساخت ‌و سازهای بی‌رویه در نقاط و نوار ساحلی گیلان و عدم تأمین اعتبار جهت پرداخت مطالبات ناجیان غریق اشاره کرد و افزود: در این راستا قایق‌ها، امکانات و تجهیزات نقاط ساحلی هم باید دارای مجوز و کیفیت مناسب باشند.

انتهای پیام/۱۳۰۰۹۷