به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری صبح مشرق به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه در ملاقات با “مایک پامپئو” وزیر امور خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد که اکنون شرایط برای عادی سازی روابط مسکو-واشنگتن فراهم شود.

پوتین گفت: «همانطور که می‌دانید همین اخیراً من با رئیس جمهوری ایالات متحده مذاکرات تلفنی داشتم و احساس می‌کنم که “دونالد ترامپ”تمایل دارد تا روابط روسیه و آمریکا و تماس‌ها برای حل وفصل مسائلی که مورد علاقه هر دو طرف است، عادی سازی شود. ما نیز به نوبه خود بارها گفته‌ایم که خواستار ازسرگیری روابط کامل هستیم و امیدوارم که اکنون شرایط لازم برای آن فراهم شده باشد.»

به گفته رئیس جمهوری روسیه، گزارش “رابرت مولر” دادستان ویژه آمریکا واقع بینامه بوده و تایید کرده که هیچ توطئه‌ای بین مسکو و دولت ترامپ وجود ندارد، همانطور که طرف روسی از ابتدای امر، این مسئله را تکذیب کرده بود.  پوتین افزود: «روسیه در سطح دولتی هیچ دخالتی در انتخابات آمریکا نداشته و نمی‌تواند داشته باشد. به‌خصوص آنکه این مسئله دلیل تیرگی روابط بین دو کشور شده است.»

رئیس جمهوری روسیه یادآور شد که مسکو و واشنگتن می‌توانند گفت‌وگوهای سازنده‌ای درباره مسائل مربوط به تامین ثبات راهبردی و بازارهای انرژی داشته باشند. به گفته وی، مبادلات بازرگانی بین روسیه و آمریکا در پایان سال ۲۰۱۸ رشد نه چندان زیادی، تقریبا ۵ درصدی را نشان می‌دهد و مسائل اقتصادی نیز می‌توانند موضوع مذاکرات مناسبی بین دو طرف باشند.

“یوری اوشاکوف” مشاور رئیس‌جمهوری روسیه نیز در پایان این دیدار در کنفرانس مطبوعاتی برای خبرنگاران اعلام کرد: « ولادیمیر پوتین در این نشست، پیام شخصی برای همتای آمریکایی خود ارسال نکرد. رئیس جمهوری آمادگی روسیه برای بازگشت به مذاکرات دوجانبه در باره تمامی مسائل مربوط به ثبات راهبردی و بررسی موضوع دفاع ضدموشکی و تسلیحات راهبردی تهاجمی با توجه به خروج طرف آمریکایی از پیمان نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط را اعلام کرد.

آمریکا نباید انتظار داشته باشد روسیه را تحریم کرده و در عین حال از این کشور انتظار حمایت داشته باشد

مشاور پوتین افزود که در جریان مذاکرات سوچی، بطور مختصر مسئله تحریم‌های ضدروسی مطرح شد و رئیس جمهور تاکید کرد که نمی‌توان علیه روسیه تحریم اعمال کرد و بطور همزمان از این کشور خواست تا در عرصه بین المللی اقداماتی را انجام دهد که به نفع ایالات متحده باشد.

به گفته وی، پوتین و پامپئو همچنین امکان برقراری تماس بین رهبران روسیه و آمریکا در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ را بررسی کردند و اکنون مسکو در انتظار پیشنهاد مشخص از سوی واشنگتن است.

اوشاکوف گفت: «در دیدار پوتین با وزیر خارجه آمریکا، اوضاع سوریه نیز بررسی شد و رئیس جمهور بر ضرورت حفظ استقلال و تمامیت ارضی این کشور و لزوم مذاکرات مسالمت آمیز برای حل و فصل اوضاع سیاسی زیر نظر سازمان ملل و با شرکت همه نیروها، به‌خصوص آغاز به کار سریع کمیته قانون اساسی سوریه تاکید کرده و مبارزه مشترک با تروریسم بین المللی را ضروری دانست.»

مشاور رئیس جمهوری روسیه همچنین یادآور شد که اوضاع کنونی پیرامون توافق هسته‌ای با ایران نیز در دیدار پوتین با پامپئو، بطور مختصر، مورد بررسی قرار گرفت و طرف روسی مواضع خود در این رابطه را اعلام کرد. اوشاکوف در پاسخ به درخواست خبرنگاران گفت که نمی‌تواند جزییات این مذاکرات را فاش کند.

به گفته وی، رئیس جمهوری روسیه در این دیدار همچنین تاکید کرد که حل و فصل اوضاع در افغانستان دشوار شده و لازم است تا پیشرفتی در این زمینه بدست آمده و مشارکت فعالی برای بهبود اوضاع صورت بگیرد.

مشاور پوتین همچنین گفت که در جریان این گفت‌وگوها سرنوشت “نیکلاس مادورو” رئیس جمهوری ونزوئلا و مسائل مربوط به اوکراین، اصلاً مورد بررسی قرار نگرفت.

مذاکرات رئیس جمهوری روسیه با “مایک پامپئو” که حدود یک ساعت و نیم بطول انجامید، بعد از پایان دیدار وزرای امور خارجه روسیه و آمریکا در سوچی انجام گرفت.

پامپئو در پایان سفر خود، ملاقات با رئیس جمهوری و وزیر خارجه روسیه را مثبت ارزیابی کرده و یادآور شد که طرفین می‌توانند برای حل و فصل مشکلات کلیدی با یکدیگر همکاری کنند. این نخستین سفر پامپئو به روسیه بعد از انتصاب به سمت وزارت خارجه آمریکا بود.

انتهای پیام/۱۳۹۸۰۰