احمدعلی قربانیان معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای استان تهران در گفت‌وگو با صبح مشرق درباره آخرین وضعیت سدهای پنج‌گانه استان تهران اظهار داشت: با توجه به ذوب شدن برف‌ها در اردیبهشت‌ماه، در جلسه‌ای با محوریت مدیرکل بحران استانداری تهران با حضور مدیران سدها ظرفیت و مدیریت مخازن موردبررسی قرار گرفت.

وی گفت: سال گذشته با توجه به پیش‌بینی‌ها در بهمن‌ماه یک راه‌سازی انجام شد تا بتوانیم سیلاب‌های محتمل را مدیریت کنیم علی‌رغم بارش‌های بسیار خوب با مدیریت مخازن که توانستیم ورودی سیلاب‌ها به مخزن را کنترل کرده و خروجی سد هم نداشته باشیم.

معاونت حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای استان تهران درباره حجم رهاسازی سدها بیان کرد: تاکنون ۳۴۰ میلیون مترمکعب از سد امیرکبیر، لتیان، طالقان، لار و ماملو در قالب رهاسازی سدها به پایین‌دست انجام‌شده که در حوزه‌های مختلف استفاده‌شده است.

قربانیان درباره موارد استفاده آب‌های رهاسازی شده افزود: از سد امیرکبیر برای تغذیه مصنوعی حدفاصل استان البرز تا تهران، شن چاله‌های شهریار و شهر قدس، تالاب بندعلیخان و دریاچه نمک مورداستفاده قرارگرفته است.

وی در همین راستا ادامه داد: رهاسازی سد لتیان در سد ماملو ذخیره‌شده و آب رهاشده سد ماملو در حوضچه‌های تغذیه مصنوعی دشت ورامین و حوزه کشاورزی استفاده‌شده همچنین تغذیه مصنوعی دشت قزوین از سد طالقان مورد بهره‌برداری قرارگرفته است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای استان تهران درباره حجم فعلی سدها ابراز کرد: سد امیرکبیر دارای ۱۷۰، سد لتیان ۶۳، سد لار ۱۴۸، سد طالقان ۴۳۰ و سد ماملو ۲۳۱ میلیون مترمکعب آب می‌باشند که درمجموع سدهای پنج‌گانه استان تهران حدود یک میلیارد و ۴۲ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به سال گذشته ۷۱۴ میلیون مترمکعب آب ذخیره داشته‌ایم؛ با توجه به حجم آب رهاسازی شده اکنون ظرفیت بیشتری نسبت به سال گذشته داریم.

قربانیان در ادامه عنوان کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های بارشی سد امیرکبیر حدود ۱۳ میلیون، سد لتیان ۷ تا ۱۰ میلیون، سد ماملو ۱۹ میلیون مترمکعب ظرفیت آزاد دارد، سد لار با توجه به فرار آب هیچ‌وقت پر نخواهد شد و سد لتیان نیز در حال سرریز است.

وی درباره بارش‌ها در این فصل خاطرنشان کرد: این بارش‌ها به‌صورت رگباری بوده و ممکن است شدت پیدا کند و از مردم درخواست داریم از اتراق در اطراف رودخانه‌ها پرهیز کنند.

انتهای پیام/۱۴۰۰۲۱