به گزارش خبرنگار صبح مشرق، شاهرخ یوسف زاده چابک بعد از ظهر شنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی که در سالن اجتماعات استانداری گیلان برگزار شد در تشریح طرح بسیج ملی کنترل فشار خون اظهار کرد: استان‌های شمالی کشور نسبت به استان‌های جنوبی در معرض ابتلای بیشتری به این بیماری هستند.

وی افزود: ۲۵ درصد مردان و ۲۸ درصد زنان ایرانی به بیماری فشار خون مبتلا هستند.

یوسف زاده با بیان اینکه کاهش مصرف نمک و دارو عامل کاهش فشارخون است، گفت: ۱۴ هزار و ۳۸۳ نفر سال ۹۶ در استان گیلان فوت کردند که ۷ هزار و ۵۲۸ مورد از این مرگ و میرها مربوط به بیماری‌های قلب و عروق، سکته‌های مغزی و فشار خون بوده است.

وی با تاکید بر اینکه فشار خون بالا اصلی ترین عامل خطر و بیماری‌ها است، بیان کرد: سالانه ۱۰۰ هزار مرگ به علت فشار خون در سراسر کشور رخ می‌دهد که معادل سقوط ۲۰ هواپیما و مرگ ۴۰۰ نفر در ماه است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه با بیان اینکه در طول ۲۵ سال گذشته شیوع بیماری فشار خون ۳ برابر شده است، تصریح کرد: ۴۰ درصد افراد معادل ۱۶ میلیون نفر مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاع ندارند.

وی درباره اهداف کلی برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون بالا گفت: شناسایی، مراقبت و درمان در بیماران مبتلا و افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس کنترل فشارخون بالا از مهم‌ترین اهداف این طرح است.

یوسف زاده با اشاره به گروه‌های هدف طرح مذکور بیان کرد: کلیه افراد بالای ۳۰ سال شامل متولدین سال‌های ۶۸ به قبل از تاریخ ۲۸ اردیبهشت تا ۱۵ تیر ماه امسال در دو مرحله آموزش و اطلاع رسانی و غربالگری می‌توانند به واحدهای ارائه کننده خدمات دانشگاه، بخش خصوصی، مراکز درمانی، مساجد، مدارس، پایگاه‌های موقت در سطح شهر مراجعه کنند.

وی با تاکید بر اهمیت همکاری سایر ادارات در اجرای این طرح، افزود: دادن کد ورود به هر واحد مشارکت کننده برای ورود فشارخون افراد و سنجش میزان همکاری با دانشگاه علوم پزشکی در کشور و مسئولیت پذیری در سلامت شهروندان گیلانی امری قابل توجه و مهم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: در اجرای این طرح تأمین فضای مسقف و چادر برای پایگاه‌های موقت، اطلاع رسانی از طریق چاپ بنر، تراکت، رسانه‌ها و همکاری همه سازمان‌ها و شهرداری ضروری است.