به گزارش خبرگزاری صبح مشرق از گنبدکاووس، فرهاد بدیعی صبح امروز در جلسه کارگروه کالا و ارز قاچاق این شهرستان اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون دو جلسه کالاهای قاچاق سلامت‎محور برگزار شده که در این جلسات ۱۰ مصوبه تعیین و تاکنون هشت مصوبه آن اجرایی شده است.

وی افزود: طی ۲۱ بازدید ادواری و ۱۳ بازدید مشترک با دستگاه‎های اجرایی مرتبط از فروشگاه‎های لوازم آرایشی و بهداشتی ۴۳۸ قلم کالا قاچاق در این زمینه کشف و ضبط شده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گنبدکاووس تصریح کرد: همچنین در هشت بازدید ادواری و چهار بازدید مشترک از فروشگاه‎های بزرگ و زنجیری شهرستان ۹۶ قلم کالا کشف و ضبط شد.

وی ادامه داد: از عطاری‎های سطح شهرستان در این بازدیدها ۲ هزار ۱۰ عدد انواع قرص، اسپری و عرقیات غیرمجاز و قاچاق و در ۱۳ استعلام انجام شده از داروهای غیرمجاز و قاچاق ۸۱ هزار و ۵۰۴ عدد دارو مسکن و کدئین‎دار، ۷۱ هزار و ۷۹۸ سی‎سی شربت مسکن و کدئین‎دار، ۲  هزار و ۲۷۱ دارو انرژی‎زا و لاغری و چاقی، ۶ هزار و ۵۲۰ قلم قرص روانگردان، ۲۵۰ عدد داروهای هورمونی زنانه و ۳۰ هزار لیتر الکل قاچاق کشف و ضبط شد.

بدیعی با اشاره به اینکه جمع‎آوری آمار قاچاق کالاهای سلامت‎محور توسط چند دستگاه اجرایی انجام می‎شود، گفت: اگر جمع‎آوری اطلاعات و آمار مختص یک دستگاه اجرایی باشد این آمار دقیق‎تر خواهد بود.

وی با بیان اینکه دسترسی به آرا صادر از سوی دادگستری برای دستگاه‎های اجرایی مقدور نیست، خاطرنشان کرد: سامانه و یا سیستمی فعال شود تا دستگاه‎های اجرایی از صدور رای قاچاق کالاهای مربوطه مطلع شده و این کالاها هر چه زودتر تعیین تکلیف شود زیرا اکنون کالاهایی وجود دارد که حدود هشت سال از تاریخ انقضا آنها گذشته و مشکلات بهداشتی را به وجود آورده که باید معدوم شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گنبدکاووس به قاچاق گوشت لاشه در یکی از منطقه‎های گنبدکاووس اشاره کرد و افزود: قاچاق لاشه گوشت علاوه بر آسیب به سلامت جامعه سبب افزایش قیمت کالا می‎شود و انتظار می‎رود نظارت بیشتری بر اینگونه قاچاق کالا انجام شود.

وی با اشاره به کمبود بازرس خانم در سطح شهرستان تاکید کرد: در آرایشگاه‌های زنانه کالاهای قاچاق دارویی، جنسی غیرمجاز و قاچاق به فروش می‎رود که با توجه به کمبود نیروی بازرس خانم نمی‎توان نظارت دقیق بر این گونه اماکن داشت.

*  ۹ میلیارد ریال جریمه برای ۱۴۶ فقره پرونده قاچاق تعیین شد

رئیس تعزیرات حکومتی شهرستان گنبدکاووس اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون ۱۴۶ فقره پرونده با موضوع قاچاق کالا و ارز در این اداره تشکیل شده که از این تعداد ۳۱ فقره پرونده باقیمانده و برای ۱۱۵ فقره پرونده مبلغ بیش از ۹ میلیارد ریال جریمه تعیین شده است.

محمودرضا دنکوب افزود: این پرونده‎ها جدا از قاچاق چوب و شامل قاچاق لوازم خانگی، پوشاک، موتورسیکلت، سیگار، نوشابه انرژی‎زا، برگه A4، موبایل و حتی بیت کوین بوده است.

وی تصریح کرد: در استان گلستان سه بیت کوین یا ارز دیجتیال فعال بوده که دو تا از آنها در گنبدکاووس هستند.

رئیس تعزیرات حکومتی شهرستان گنبدکاووس یادآور شد: در ابتدای سال یک دستگاه خودرو که قصد داشت برگه  A4 را به صورت قاچاق و به عنوان کاشی و سرامیک از مرز اینچه‎برون خارج کند توقیف و کشف شد و جریمه سنگینی برای این فرد اعمال شد.

وی خاطرنشان کرد: ۹۵ درصد پرونده‎های قاچاق توسط تعزیرات حکومتی تعیین تکلیف شده و پنج درصد به دادگستری ارجاع می‎شود.

 

انتهای پیام/۱۳۶۰۶۳