به گزارش خبرگزاری صبح مشرق از چابکسر، فرشته شیداصفت ظهر امروز در کارگاه تخصصی قانون مطبوعات در شرق استان گیلان با بیان اینکه آزمون قانون مطبوعات باید شرط لازم برای دریافت مجوز رسانه از هیئت نظارت بر مطبوعات باشد، اظهار کرد: آموزش این قانون مهم‌ترین راهکار پیشگیری از جرم در عرصه رسانه است.

وی با اشاره دستور اخیر رئیس ‌قوه قضائیه و راه‌اندازی شوراهای حل اختلاف رسانه در سراسر کشور افزود: طبق اعلام قوه قضاییه، این شوراها به ‌استناد ماده ۸ قانون شوراهای حل اختلاف ایجادشده ‌تا شکایت یا پرونده‌های مربوط به تخلفات رسانه‌ها و خبرنگاران قبل از آنکه به دادسرای مطبوعات کشیده شود، در همان مرحله رسیدگی شود تا منجر به سازش یا رفع ابهام شود.

استاد حقوق رسانه با ابراز اینکه این اقدام ‌قوه قضائیه سبب رفع بسیاری از پرونده‌های اصحاب رسانه از طریق سازش و صلح می‌شود، گفت: از نگاه رسانه‌ای و حرفه‌ای، دلسوزانه آیت‌الله رئیسی تشکر می‌کنیم و این اقدام نشان‌دهنده سطح بالای آزادی بیان در جمهوری اسلامی ایران است.

وی با تأکید بر اینکه  ‌قوه قضائیه به ‌دنبال این است که شرایط مناسبی برای دفاع رسانه‌ها و خبرنگاران ایجاد کند، بیان کرد: این روش، شاهدی برای آزادی بیان و حمایت از اصحاب رسانه در جمهوری اسلامی ایران است.

شیداصفت با بیان اینکه هر فعل یا ترک فعل که در قانون بر آن مجازات تعیین‌شده باشد جرم است، تصریح کرد: دادگاه کیفری یک در مراکز استان‌ها با حضور هیئت منصفه مطبوعات، مرجع رسیدگی به جرائم مطبوعاتی است و طبق قانون نویسنده خبر و مدیرمسؤول باید پاسخگو باشند.

وی با تأکید بر اینکه تصویب قانون جامع رسانه باید در مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف شود، خاطرنشان کرد: قانونی برای حمایت از حقوق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری نداریم و باید در این حوزه اقدامات جدی صورت گیرد.

به گفته استاد علوم ارتباطات و رسانه، بر اساس قانون مطبوعات، رسالت خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در روشن ساختن افکار عمومی و بالا بردن سطح معلومات و دانش مردم و اهدافی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی بیان‌شده است.

شیداصفت، تلاش برای نفی مرزبندی‌های کاذب و تفرقه‌انگیز و قرار ندادن اقشار مختلف جامعه در مقابل یکدیگر، مانند دسته‌بندی مردم بر اساس نژاد،‌زبان، رسوم، سنن محلی و مبارزه با مظاهر فرهنگ استعماری و ترویج و تبلیغ فرهنگ اصیل اسلامی و گسترش‌ فضائل اخلاقی و حفظ و تحکیم سیاست نه شرقی و نه غربی را از دیگر وظایف رسانه‌ها دانست.

انتهای پیام/۱۴۵۳۷۱