به گزارش صبح مشرق به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، در حالی که انتظار می‌رود اقتصاد آمریکا در سه ماهه جاری از سقوط عمیق خود به واسطه بحران کرونا بازگردد، یکی از مقامات سابق بانک مرکزی این کشور هشدار داد در صورت مدیریت نشدن مناسب شیوع کرونا امکان سقوط مجدد اقتصاد آمریکا وجود دارد.

دنیس لاک‌هارت که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ رئیس بانک فدرال‌رزرو آتلانتا بود، یکی از اقتصاددانان و کارشناسانی است که از احتمال سقوط دوگانه در اقتصاد آمریکا سخن گفته‌اند. این سقوط مجدد که به آن «دابل دیپ» می‌گویند به معنای این است که اقتصاد پس از یک دوره سقوط به دنبال یک ریکاوری کوتاه مدت دوباره نزولی شود.

لاک‌هارت در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی گفت: من همچنان معتقدم وقتی رو به جلو نگاه می‌کنیم سناریوهای مختلفی ممکن است برای اقتصاد آمریکا رخ دهد که در میان آنها یک سناریوی بدبینانه وجود دارد که آن می‌تواند دابل دیپ باشد.

او ادامه داد: اگر اوضاع مدیریت شیوع کرونا بد باشد و ما شاهد ریزش بیشتر مشاغل هفتگی باشیم، آن وقت احتمال سقوط مجدد وجود دارد. هرچند این سناریوی پایه ما نیست اما احتمال آن همچنان پابرجاست.

لاک‌هارت همچنین با توجه به تداوم نیاز اقتصاد آمریکا به مشوق‌های اقتصادی هشدار داد استفاده از سیاست‌گذاری‌های پولی به محدودیت‌های خود نزدیک می‌شود.

انتهای پیام /۱۳۹۹۰۴